• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Sanders New Hampshire’da Az Farkla Galip: Buttigieg İkinci

ABD’de Kasım ayında gerçekleşecek seçimler için hazırlıklar devam ediyor… Dün gece Demokrat Parti’nin başkan aday adaylarının ikinci ön seçimi yapıldı. New Hampshire eyaletinde gerçekleşen oylamadan zaferle ayrılan isim Vermont Senatörü Bernie Sanders oldu.

Kasım ayında gerçekleşecek seçimlerde ABD Başkanı Trump’ın karşısına çıkaracağı adayı seçmek için dün seçmen sandığa gitti… Iowa’da geçen hafta gerçekleşen ön seçim sonuçları teknik aksaklıklar dolayısıyla henüz açılamazken dün New Hampshire eyaletinde galip gelen aday ise Vermont Senatörü Bernie Sanders oldu.

pete-buttigieg

Demokrat Parti adına başkan aday adayı olan Sanders, oyların yüzde 95’inin sayıldığı eyaletten zaferle ayrıldı. Indiana eyaletine bağlı South Bend kentinin eski belediye başkanı olan Pete Buttigieg ise küçük bir farkla ikinci oldu.

Kendisini ‘demokrat sosyalist’ olarak tanımlayan Sanders bu başarısıyla Demokrat Parti önseçim sürecindeki iddialı konumunu daha da pekiştirmiş oldu. Ancak Sanders 2016’da Hillary Clinton’a karşı yarıştığı önseçimlerde New Hampshire’ı yüzde 60 oy oranıyla rahat bir şekilde kazanmıştı. Bu seferse aday adayları arasındaki en genç isim olan 38 yaşındaki Buttigieg 78 yaşındaki tecrübeli siyasetçiyi epey zorladı ve Iowa’da elde ettiği başarılı çıkışını sürdürdü. Sanders’ın aksine Buttigieg daha merkeze yakın ve ılımlı politikalara sahip.

bernie sanders

Sanders Manchester kentinde destekçilerine hitaben yaptığı konuşmada, ‘’New Hampshire halkına bu geceki harika zafer için teşekkür ediyorum. Buradaki zafer Donald Trump için sonun başlangıcı’’ dedi.

Buttigieg ise destekçilerine, ”Sizin sayenizde, bazılarının burada hiç olmaması gerektiğini savunduğu bir kampanya, burada kalıcı olacağını gösterdi” diye konuştu.

Yang ve Bennet yarıştan çekildi

Öte yandan Demokrat aday adaylarından girişimci Andrew Yang’ın yarıştan çekildiği bildirildi. Yang’ın ardından bir diğer Demokrat aday adayı Colorado Senatörü Michael Bennet da yarışı bıraktığını açıkladı.

Yang ve Bennet’ın çekilmesiyle Demokratlar arasındaki rekabet 9 kişiye düştü.

3 Şubat Pazartesi günü Iowa’da yapılan ilk ön seçimlerin sonuçları “teknik sorunlar” sebebiyle ancak 5. gününde açıklanabilmiş ve Buttigieg, yüzde 26,2 ile birinci olurken, Sanders yüzde 26,1 ile ikinci sırayı almıştı.

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN