• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Salgında Sonraki Dalga Louisiana’yı Vurdu

Amerika’da koronavirüse yakalananların sayısı Çin’i ve İtalya’yı geride bırakarak 82 bini aşarken, New York, New Orleans gibi hastalığa yakalanma oranının yüksek olduğu bölgelerde malzeme, personel ve hasta yatağı kıtlığı var.

Manhattan’daki New York-Presbyterian Medikal Hastanesi iki hasta için tek vantilatör kullanma denemesine başladı.

New York bu hafta ABD’de koronavirüs merkez üssü iken, bir sonraki büyük enfeksiyon dalgası ventilatörlere olan talebin zaten iki katına çıktığı Louisiana’ya yöneldi. Eyaletin en büyük şehri olan New Orleans’ta geçen ayın sonlarında Mardi Gras kutlamalarının salgını tetiklediğine inanılıyor.

Louisiana Valisi John Bel Edwards, enfeksiyonun  bu hızla yayılmasını önleyemezsek  New Orleans’ın 2 Nisan’a kadar ventilatörlerde ve 7 Nisan’a kadar hasta yataklarında tedarik problemi yaşayacağını söyledi.

“Bu varsayım değil, çürük bir teori değil,” dedi. “Bu olacak.”

Ochsner Sağlık Sisteminin genel müdürü Warner Thomas, Louisiana’nın yoğun bakım hastalarının yaklaşık %80’inin şu anda solunum makinelerinde olduğunu ve bu oranın %30-%40’lık normal orandan çok daha yüksek olduğunu belirtti.

Koruyucu maske, eldiven, önlük ve gözlükteki bu kıtlık doktorları ve sağlık personellerini kendilerini korumak için çöp torbalarını kullanacak duruma getirdi.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN