• Dolar Alış 8.3141TL
  • Dolar Satış 8.2809TL
  • Euro Alış 10.1060TL
  • Euro Satış 10.0657TL

Oprah’ın Meghan Markle ve Prens Harry Röportajı Kraliyet Ailesinin İç Yüzünü Ortaya Çıkardı

Sussex Düşesi Meghan Markle, ABD’li televizyoncu Oprah Winfrey’ye verdiği mülakatta hamile olduğu dönemde, doğacak çocuğu Archie’nin geleceği verilecek kendisine unvan da dahil olmak üzere bir dizi konuda görüşmeler yapıldığını söyledi.

Kraliyet ailesi ırkçı' - Yeni Şafak

Meghan Markle, “Cinsiyetinin henüz belli olmadığı dönemlerde, protokollerin de dışında bir şekilde prens ya da prenses unvanını almasını istemediklerini söylüyorlardı” dedi.

A Raw Look Behind Palace Doors as Meghan and Harry Speak: Oprah Interview  Highlights - The New York Times

Ünlü sunucu Oprah Winfrey’in sorularını yanıtladı

Kraliyet ailesinde prens ve prenseslik gibi unvanlar ile “HRH” (His Royal Highness – Ekselansları) gibi hitap biçimlerinin uygulanmasına ilişkin kurallar, Kral Beşinci George’un Kasım 1917’de yayımladığı kraliyet beratı ile belirlenmiş durumda.

Bu beratlar, hükümdar tarafından yazılmış açık mektupları da içerir ve hukuki birer doküman olarak kabul edilir. Kraliyet ilanları ve bazı unvanların verilmesi için kuralları belirleyebilir.

Kral Beşinci George, 1917 mektubunda, Galler Prensi’nin en büyük oğlunun en büyük oğlu dışında, hükümdarın torunlarına bu tarihten sonra prens veya prenses unvanlarının verilmeyeceğini açıkladı.

Meghan Markle: Kraliyet ailesi sessiz kalmamı istedi | Korkusuz Gazetesi

Bu kuralın bugüne uyarlanması da, Prens Galler Prensi Charles’ın en büyük oğlu Prens William’ın en büyük oğlu Prens George’un otomatikman prens unvanını aldığı ve Archie’nin de Kraliçe’nin bir başka torununun çocuğu olmasına karşın bu unvanı alamayacağı anlamına geliyor.

Bu protokol uyarınca, Prens George’un kardeşleri Charlotte ve Louis de prenses ve prens unvanlarını alamaması gerekiyordu.

Ancak Kraliçe İkinci Elizabeth, Aralık 2012’de yayımladığı kraliyet beratı ile Prens William’ın tüm çocuklarının prens veya prenses unvanını almaya ve “HRH” (ekselansları) şeklinde hitap edilmeye hak kazanacağını söyledi.

Archie’nin ünvan alabilmesi için Kraliçe’nin ölmesi gerekiyor

1917 tarihli kraliyet beratına göre, Archie’nin de prens olma hakkı var. Ancak bu hakkı henüz kazanamıyor.

Sussex Dükü ve Düşesi’nin çocuklarının prens veya prenses unvanı alabilmeleri için Prens Charles’ın kral olmasını beklemeleri gerekiyor.

Prens Charles’ın kral olduğu durumda Harry ve Meghan’ın çocukları da hükümdarın torunları olmuş olacak ve böylece prens ve prenses unvanlarına hak kazanacak.

Memes & Tweets About The Royals Trying To Strip Archie's Title & Concerns  Over His Skin Color

Örneğin, bu nedenle Prens Andrew’un kızları Beatrice ve Eugenie da doğuştan prenses unvanı aldı.

Sussex Düşesi’nin de bu prokolden haberdar olduğu anlaşılıyor.

Mülakatta, oğlu Archie’nin “Harry’nin babası kral olduğunda” prens olacağı anlamına gelen “Beşinci ya da Altıncı George VI geleneğine” atıfta bulundu.

Meghan Markle Revealed Concerns Over Archie's Skin Color

Bununla birlikte Meghan Markle, hamileliği sırasında kendisine “Archie için geleneği değiştirmek istediklerinin” söylendiği ve böylece prens olamayacağının söylendiğini belirtti.

Bu konuyla ilgili mülakatta daha fazla ayrıntıya girmedi. Buckingham Sarayı da bu iddialar hakkında herhangi bir yorum yapmadı.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN