• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

New York’ta Vaka Sayısı Düşmeye Devam Ediyor

ABD’de koronavirüs salgınının merkez üssü New York’ta vaka ve can kaybı sayısı her geçen gün azalmaya devam ediyor.

New York Valisi Andrew Cuomo, New York’ta son 24 saatte 333 yeni vaka ve 102 can kaybının olduğunu açıkladı.

Vali Cuomo, ekonominin yeniden açılmasına yönelik hazırladıkları yedi kritere uyan, aralarında eyaletin başkenti Albany de olmak üzeri bazı bölgelerde kısıtlamaların bu yeni kurallar ve tedbirler çerçevesince kaldırılacağını söyledi.

Cuomo, New York kenti, Long Island ve Orta Hudson bölgelerinin yedi ayrı kriterden en az ikisine uymadıkların belirterek, “Henüz bu bölgelerde ekonominin yeniden açılması söz konusu değil” dedi.

Vali Cuomo, hastaneye yatanların sayısında ve solunum cihazına bağlı hasta sayısının azalmasının iyi haber olduğunu ancak hala günde 333 yeni vakanın olmasını anlayamadığını kaydetti.

“Aşıya herkes için ulaşılabilir olmalı”

Vali Cuomo, Corono virüsüne karşı geliştirilecek aşının sadece zenginler için olmaması gerektiğini de belirterek, aşının adil şekilde dağıtılması çağrısında bulundu. Cuomo, ”Aşı tüm insanlar tarafından kullanılabilir olmalıdır. Sadece zenginlerin, sadece ayrıcalıklıların aşıya ulaşabileceği bir durum olamaz” dedi.

Vali Cuomo, 9’u New York kentinde olmak üzere eyalet genelinde 16 hastaneyi, başlatacakları pilot program çerçevesinde ziyaretçilere açacaklarını belirtti.

New York eyaletinde Koronavirüs vaka sayısı 361 bini aştı. Salgın hastalığa bağlı can kaybı sayısı da 22 bin 634’e yükseldi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, kentteki 1,1 milyon öğrencinin yüzde 16’sına altı haftalık online eğitim vereceklerini açıkladı.

Zenginler New York’tan kaçtı

Descartes Labs araştırma şirketi, lokasyon değiştiren akıllı telefonlara dayalı yaptığı tahmini bir araştırmaya göre New York kenti nüfusunun yüzde beşinin 1 Mart ile 1 Mayıs tarihleri arasında şehri terk ettiğini gösteren bir rapor yayınladı.

Raporda çoğunluğu gelir düzeyi yüksek olan semtlerde yaşayan 420 bin kişinin kenti terk ettiği öne sürüldü. Varlıklı kişilerin yaşadığı bazı semtleri terk edenleri sayısının yüzde 40’ı aştığı iddia edildi.

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN