• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

New York’ta Sokaklar Araç Trafiğine Kapatılacak

Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, ABD koronavirüs salgınının merkez üssü olan New York’ta karantina sürecinde New Yorklular’a dışarıda daha fazla kişisel alan sağlayabilmek için bazı sokaklar araç trafiğine kapatılacak, kaldırımlar genişletilip geçici bisiklet patikaları oluşturulacak.

Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun duyurusu, şehir yetkililerinin ve kendisinin, New York kadar yoğun bir şehrin yayalara açılmasının güvenli bir şekilde yapılamayacağını söyleyemelerinden bir kaç gün sonra geldi.

“Önümüzdeki ay, en az 40 millik (64 km) açık alan oluşturacağız. Kriz devam ederken, hedef 100 mile (160 kilometreye) ulaşmak” dedi.

De Blasio, havaların ısınmasıyla beraber insanların toplanmasını bekledikleri şehir parklarına ve çevresindeki sokaklara odaklanılacağını belirtti.

En kalabalık ABD kentindeki 8 milyon vatandaşın çoğu apartman dairelerde yaşıyor ve yetkililer, insanların sosyal uzaklaşma kurallarına ayak uyduramayacağından endişe ediyorlar.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada de Blasio ayrıca, şehrin kaldırımlarının genişletileceğini ve geçici bisiklet yolları oluşturulacağını söylemesine rağmen konuyla ilgili ek açıklamalarda bulunmadı.

Tartışma, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin güvenlikten ödün vermeden kademeli olarak kısıtlamaları azaltma yollarını denemeleriyle ortaya çıkıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki San Francisco ve Denver ve Avrupa’daki Milano, Dublin, Budapeşte ve Berlin gibi birçok şehir, belirli sokakları arabalara kapatıp daha fazla dış mekan sağlamak için kaldırımları ve bisiklet şeritlerini genişletti.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN