• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Macron 1.6 Milyar Maskeyi Salgın Başlamadan Yok Etmiş

Ülkesine maske temin edemeyen Fransız liderin, Kovid-19 salgını öncesi 1.6 milyar maskeyi imha etmesi Macron’u eleştirilerin odağı haline getirdi.

Pek çok ülkede sağlıkçılar maskesiz çalışmak zorunda kalırken, kıyafet bulamayanlar da çöp poşetleriyle göreve koştu. Avrupa’da salgından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Fransa’da maskelerle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

1.6 milyarlık stok eskime gerekçesiyle imha edildi

The Times’ın haberine göre SARS ve domuz gribi krizlerinden sonra ülkede alınan önlemler kapsamında tıbbi ekipman stokları artırılırken, 1.7 milyar maske bulundurulduğu belirtiliyor. Koronavirüsü salgını patlak vermeden kısa süre önce eskime faktörünün de etkisiyle 1.6 milyar maskenin imha edildiği iddia edildi.

35 sağlık çalışanı hayatını kaybetti

Ancak imha edilen maskelerin yerine yenisi konulmayınca, salgın başladıktan sonra ülkede 117 milyon maske kaldı. Bu nedenle binlerce sağlık çalışanı maskelere erişmekte zorlandı. Ülke genelinde resmi rakamlara göre 35 sağlık çalışanı koronavirüsü nedeniyle hayatını kaybederken, Fransız kamuoyu maske teminini sağlamayan Macron hükümetine ağır eleştiriler yöneltiyor.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN