• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Los Angeles’taki Yüksek Kiralar İnsanları Evsizliğe İtiyor

Koronavirüs salgınından önce başlatılan ve dün açıklanan yıllık sayıma göre, Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles’taki evsizlerin sayısı bir önceki yıla nazaran yaklaşık yüzde 13’lük bir artış gösterdi.

Los Angeles Evsiz Hizmetleri İdaresi (LAHSA) tarafından yürütülen çalışmaya göre, Los Angeles County’deki evsizlerin sayısı 66 bin 385’e yükseldi.

Çalışmada, bu sayının geçen yıla göre yüzde 12.7’lik bir artışa tekabul ettiği kaydedildi.

Bununla birlikte çalışmada, evsizlerin sayısının Los Angeles kentinde yoğunlaştığı bilgisi paylaşıldı.

Buna göre kentte, 41 bin 290 evsiz yaşıyor ve bu sayı da 2019 yılının rakamlarına göre yüzde 13.6’lık bir artış teşkil ediyor.

Dünyanın sayılı ekonomileri arasında yer alan Kaliforniya ülkede en çok en çok evsizin bulunduğu eyalet olarak öne çıkıyor ve eyalet, yaklaşık 150 bin evsiz bulunduruyor.

LAHSA Genel Müdürü Heidi Marston, konuya ilişkin yaptığı açıklamada Bu sayılardan biz de hoşnut değiliz zira ilk elden biliyoruz ki şubelerimizin etkinliğini artırmak ve on binlerce insanı eve getirmek için çok şey yaptık ifadelerini kullandı.

Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti ise, evsiz sayısının “daha önce görülmemiş bir oranda daha fazla insana ev bulunsa bile krizin kötüleştiğini” hatırlattığını söyledi.

Garcetti, federal yetkililere, başta uzun süredir ihmal edilen siyah ve hispanik evsizlerle ilgili krize karşı daha fazla katkıda bulunma çağrısı yaptı.

“Temel nedeni yüksek kira bedelleri”

LAHSA’ya göre evsiz sayısındaki artışın temel sebeplerinden biri yüksek kiralar ve ayrıca uygun fiyatlı konutların bulunmaması.

İdareye göre bir bölgedeki ortalama kiralar ortalama gelirin yüzde 22’sini aştığı taktirde evsizlik de artmaya başlıyor ve bu oran yüzde 32’yi geçtiğinde de artışın yükselişi ivme kazanıyor. Los Angeles’ta ise ortalama kira ücretleri ortalama gelirin neredeyse yarısını; yüzde 46.7’sini oluşturuyor.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN