• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Lens Kullanmayın Uyarısı

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban, koronavirüsle mücadeleye karşı ellerin ve yüzün temizliğinin yanı sıra gözlerin de temiz olması gerektiğini belirtti.

Doktor, virüsün en çok ağız, burun ve göz yoluyla bulaştığını, vatandaşların ellerine eldiven ve yüzüne maske takarak kendilerini korumaya çalıştığını ancak tam korunma için gözlerin de sürekli temiz kalması gerektiğini söyledi.

Özellikle sağlık çalışanlarının hastalara koruyucu gözlükle yaklaşması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban, “Hastaların göz muayenesi sırasında göz hekimlerinin kendilerini ve hastaları korumak adına her hastada eldiven değiştirmesi ve mutlaka kendi gözü ve tüm yüzünü örtecek gözlük ve maskeler kullanması da gerekmektedir” dedi.

Koronavirüs vakalarının artmasından sonra kontak lens kullananlardan çok soru geldiğini anlatan Doç. Dr. Çoban, “Bu süreçte hastaların mümkünse kontak lens kullanmamasını önermekteyiz. Kullanması zorunlu ise el dezenfeksiyonu ve kontak lens ve kaplarının temizliğine çok özen göstermeliler” diye konuştu.

Vakalarının artmasıyla yeni belirtilerin de doğduğunu söyleyen Çoban, “Covid-19 hastalarının bazılarında gözün beyaz kısmının enfeksiyonu olarak tanımladığımız konjonktivit bulgusudur. Konjonktivitte gözlerde kızarıklık ve sulanma görülebilir. Her gözde gördüğümüz kızarıklık ve sulanma Covid-19 anlamına da gelmez. Ancak bu göz bulgularının yanı sıra ateş, öksürük ve nefes darlığı varsa bu durumda, Covid-19 olabileceğini düşünmek gereklidir” ifadelerini kullandı.

Gözlüğünüzü her ortamda bırakmayın

37 yıllık optikçi Nazif Eken ise “Gözlüğümüzü sık sık temizlememiz gerekiyor. Kullandığımız gözlük su şişelerinin içini boşaltıp bu dönemde alkollü su ya da kolonyayla doldurun ve onlarla temizleyin. Çünkü normal sıvı gözlükteki olası mikropları öldürmez. Mümkün olduğunca gözlüklerinizi herhangi bir yere koymayın. Çünkü virüsün ne zaman nerede olacağı belli olmaz” dedi.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN