• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Kronik Hastaların Dikkatine

Tıp uzmanları, koronavirüsün kronik hastalığa sahip olan kişilerin virüsten daha çok etkilendiğini söylüyor. Bu hastalıklara damar tıkanıklığı, tansiyon, kalp yetmezliği ve ritim problemleri gibi kalbi olumsuz etkileyen hastalıklar örnek verilebilir. İlaçları biten bazı hastaların hastaneye gitmemek için ilaçlarını bıraktığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Uçar, önemli uyarılarda bulundu.

“Türkiye’de her 5 dakikada 1 kişi kalp hastalığından hayatını kaybediyor”

Uçar, “Kronik hastalık adı altında ifade ettiğimiz hastaların birçoğunu kalp hastaları oluşturuyor. Daha önce felç geçirmiş kişiler ve diyabeti olan hastalar da bu grupta değerlendirilebilir. Değişmeyen bir bilgi var, dünyada ölümlerin en sık sebebi kalp hastalıkları. Şu an Türkiye’de bile her 5 dakikada 1 kişi kalp hastalığından hayatını kaybediyor. Bu oran koronavirüse göre çok daha yüksek. Bu nedenle biz kalbi korumaya yönelik önlemlere dikkat etmeliyiz. Hastalar ilaçlarını düzenli olarak alsınlar. Eğer ilaçları veya raporları bittiyse bile kısa sürede ilaçlarını temin etsinler. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda çalışması var. Hastaların raporları uzatıldı. Reçete yazılmadan hasta eczaneden ilacını alabilecek” dedi.

“Bu dönemde kişiler hareketsizlik nedeniyle kilo alabilir. Kalp hastaları, uymaları gereken tuzsuz, yağsız, sebze ve meyve yönünden zengin bir beslenme programı yapmalı. Evde çeşitli egzersizler yapsınlar. Mevcut öneriler neyse onları uygulasınlar. Kalp hastalıkları bu dönemde kontrolden çıkabilir. Bu dönem hastalığın kontrolden çıkma nedeni ise ilacı biten hastaların hastaneye gidip ilacı yazdırmaktan korkması, evdeki hareketsiz yaşam, vücutta oluşan stres kalp hastalıklarını tetikleyebilir. Bu dönemde çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Koronavirüs, ciddi akciğer tutulumuna neden olduğu hastalarda kalp krizi benzeri tablolar oluşturabiliyor.” diyerek ekledi.

Doç. Dr. Uçar, sigara içenlerin koronavirüsten ölme olasılığının 15 kat arttığını da vurguladı.

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN