• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Koronavirüsten Korunmak İçin Bunları Yapın

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün yarattığı hayati tehlike bağışıklık sistemi  güçlü insanlarda hafif belirtiler gösterebiliyor. Yine de bağışıklık sisteminin gücünün yetmeyeceği durumlar da olabilir bu yüzden farklı tedbirlerin de alınması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı koronavirüse yakalanmamak için uyulması gerek kuralların hepsini vatandaşlarla paylaştı sizde de virüs kapacağım endişesi varsa bu kuralları uygulayıp kendinizin ve yakınlarınızın sağlığını garanti altına alabilirsiniz.

El Temizliği

Koronavirüsten korunmak için uygulanması gereken bir numaralı tedbir ellerin temizliği. Sık sık ellerinizi sabunla en az 20 saniye boyunca ovalayarak yıkayın.

Kişisel Mesafe

Dışarıda işlerinizi gerçekleştirmek zorunda kaldığınızda umumi alanlarda insanlarla aranıza mesafe koyun, virüs en yakınındakine daha koaly bulaşıyor.

Aynı Mendili Kullanmayın

Hapşurma, öksürme gibi durumlarda temiz mendiller kullanın ve mendilinizin bulunmadığı takdirde dirsek içinizi kullanın.

Fiziksel Temastan Kaçının

Tokalaşma, sarılma gibi fiziksel temas gerektirecek eylemlere bu süre zarfında kesinlikle ara vermeniz lazım.

Beslenmenize Dikkat Edin

Sürekli sıvı tüketip bağışıklık sisteminizi güçlendirecek gıdaları tüketmeniz, düzenli beslenmeniz sizi virüsten koruyacak.

Yüzünüze Dokunmaktan Kaçının

Gündelik hayatta insanlar farkında olmadan yüzlerine yüzlerce kez dokunur, virüsün bağışıklık sisteminize geçmek için kullandığı en etkili bölge yüz bölgesidir, gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmamaya çalışın.

Kişisel Alan Temizliği

Yaşadığınız çevrenin hijyenine dikkat edin, evin kirli bölgelerini ve sık temas edilen yerlerini sürekli dezenfekte edin.

Maske ve Eldiven Kullanımı

Maske ve eldiven takmadan dışarıya çıkmayın, soğuk algınlığınız varsa yaşlılarla ve kronik hastalığı olanlarla temasa geçmeyin.

Doktora Gitmekten Çekinmeyin

Düşmeyen bir ateşiniz varsa veya durmadan öksürüyorsanız en kısa zamanda doktora gidin ve tedavi olun.

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN