• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Koronavirüsle Mücadele İçin Ortak Çalışıyorlar

Senatör Richard Blumenthal Çarşamba günü yaptığı açıklamada, akıllı telefon yazılımının lider üreticilerinden Google ve Apple’ın, koronavirüse maruz kalan kişileri takip etmek için çıkaracakları temas izleme teknolojisinin halkın gizliliğinin ihlaline yol açmayacağına ikna etmek zorunda olduklarını söyledi.

“Apple ve Google, haklı olarak şüpheci olan halkı, temas izleme çabalarının gizliliği ve güvenliği konusunda tamamen ciddi olduklarına ikna etmek için yapacak çok işleri var” dedi.

Koronavirüs pandemisi tarafından kapatılan ekonomilerin yeniden açılmasında kritik bir faktör, halk sağlığı görevlilerinin virüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının yeniden canlanmasını kontrol edebilmeleri için taşıyıcılarla kimin temas kurduğunu belirleme yetisidir.

Bu kişileri izleme konusu, Google ve Apple hastalığı taşıyan kişiyle yanlarından geçen insanları tanımlamayı ve onları uyarmayı sağlayacak teknoloji üzerinde işbirliği yaptıklarını söylediklerinde gündeme geldi.

Blumenthal, “Bir halk sağlığı krizi, gizlilik yasalarımızı aşıp teknoloji şirketlerinin Amerikalılar’ın kişisel yaşamlarıyla ilgili müdahaleci veri toplamasını meşrulaştırmaz” dedi.

Apple ve Google’ın Blumenthal’in açıklamaları hakkında yorum yapmadılar, ancak “gizlilik, şeffaflık ve rızaların çok önemli olduğunu” belirten ortak bir açıklama yayınladılar.

Şirketler, Apple’ın iPhone’u ile Google’ın Android’i arasında mevcut iletişim izleme uygulamalarının birlikte çalışmasını engelleyen teknik farklılıkları kolaylaştırmak için teknolojiyi geliştirmeye mart ayında başladıklarını açıkladı.

Şirketler, Mayıs ayı ortasında piyasaya sürülmesi planlanan teknolojinin, kullanıcıların konumlarını değil etkileşimlerini izleyeceğini, etkileşimlerin anonimleştirileceğini ve hiçbir şeyden para kazanılmayacağını söyledi.

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN