• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Korona İle Mücadelede 3D Yazıcı Kullanımı

Oscar Valera, hobi olarak kullandığı 3D yazıcıları koronavirüs pandemisine karşı mücadeleye adadı.

New Jersey lise öğretmeni, sadece dört gün içinde Florida ve Teksas da dahil olmak üzere ülke çapında tıp uzmanlarına 200 yüz siperi bastı ve dağıttı.

“Kadının biri bana şu anda yaptığımın insanlara huzur verdiğini ve muhtemelen hayat kurtardığımı söyledi” dedi kalkan tasarımını internetten bulan Valera.

N95 maskeleri ve diğer kişisel koruyucu ekipmanlar ile birlikte yüz kalkanlarına olan talep, virüsün ülkeye hızlıca yayılmasıyla fırladı. Amerika’da perşembe günü itibariyle 238.800’den fazla onaylanmış vaka vardı.

Bu, Valera gibi gönüllü 3D yazıcı kullananların, ölümcül hastalığı kapma tehlikesi olan doktorları, hemşireleri ve ilk müdahalecileri desteklemeye adım atmasını sağladı.

Yüz kalkanları, ön cephe çalışanlarını öksürme, hapşırma ve diğer yakın temaslarla salınan virüs içeren partiküllerden korumaya yardımcı olur.

Sunnyvale, California’daki kar amacı gütmeyen Maker Nexus, 13 3D yazıcısını ve üç lazer kesicisini kesintisiz olarak çalıştırıyor. Şirket yerel hastaneler için 1.800 maske üretti ve üstüne 13.000’e çıkan  talebi karşılamak için durmadan çalışıyor.

Yaklaşık 500 kalkan, yakınlardaki Santa Clara Valley Tıp Merkezi’ne gitti ve yetkililerin hemşirelerin sadece bir hasta için üç vardiyada 15’e kadar koruyucu ekipman seti kullandığını tahmin ediyor.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük
SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN