• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Konya’lı Burhan’ın Geliştirdiği İnternet Sitesi Bütün Dünyadan Ziyaretçi Çekti

Konya’da bir lise öğrencisinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının anlık takibinin yapılabilmesi amacıyla kurduğu internet sitesini dünyanın dört bir yanından binlerce kişi kullanıyor.

Selçuklu ilçesindeki Bosna Hersek Anadolu İmam Hatip Lisesinde okuyan 18 yaşındaki Burhan Talha Özdemir, dünya genelinde Kovid-19’un seyrinin anlık takip edilebilmesini sağlamak için bir internet sitesi kurdu.

Kısa sürede dikkatleri üzerine çeken site, Türkiye’nin yanı sıra ABD, Çin, ve Rusya’daki kullanıcılar tarafından da sıkça ziyaret edilmeye başlandı.

Bir haftadır hizmet veren siteye bir haftada 150 binin üzerinde ziyaretçinin girmesi, lise öğrencisi Özdemir’i hem sevindirdi hem de gururlandırdı.

Lise son sınıf öğrencisi Özdemir, yaptığı açıklamada, siteyi Kovid-19’la mücadelede tüm insanlığa yardımcı olabilmek amacıyla kurduğunu söyledi.

Sitede, Kovid-19’la ilgili en taze bilgilerin yer aldığını belirten Özdemir, “Kurulan sitenin adı ‘viruslivemap.com.’ Buraya girdiğiniz zaman koronavirüsten ne kadar kişinin vefat ettiğini, kaç kişinin hastalıktan kurtulduğunu, kaç kişinin hala hastanede tedavi gördüğünü anlık olarak takip edebiliyorsunuz. Rakamların tamamı, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerinden alınarak siteye aktarılıyor ve sürekli güncel tutuluyor.” diye konuştu.

415614-817-1280x720

İnsanların Kovid-19 ile ilgili bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmak istemiş

Özdemir, sitenin kurulduğu günden itibaren sadece Türkiye’de değil birçok ülkede beğeniyle takip edildiğini anlattı.

Dünyanın en büyük ülkesinden en küçük ülkesine kadar koronavirüsle alakalı istatistiklerin tamamının sitede yer aldığını vurgulayan Özdemir, şunları kaydetti:

“Öncelikle amacım insanların gerçek bilgiyi görmeleri ve bu virüse karşı ona göre hareket etmeleri. Siteyi kuralı yaklaşık bir hafta oldu ancak ziyaretçi sayısı 150 binin üzerinde. Kurulan bu siteye sadece Türkiye’den değil, dünyanın birçok ülkesinden koronavürüsle alakalı bilgi almak için girenler var. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Rusya’daki insanlar bilgi alma amaçlı siteye giriyor.”

Özdemir, kurduğu siteye para karşılığında reklam vermeyi düşünmediğini, bu süreçteki asıl hedefinin, insanlara fayda sağlamak olduğunu belirtti.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN