• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

KOÇ’TAN SİLİKON VADİSİ’NE UZANAN YOLCULUK: ‘MovieLaLa’

 

2005 yılında, Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan Şahin Boydaş, silikon vadisindeki türk girişimcilerden. “MovieLaLa” isimli uygulamasıyla kişiye özel bir hollywood deneyimi sunmayı amaçlayan Boydaş, uygulaması için birçok önemli yerden yatırım topladı ve hızla büyümeye devam etti.

 

PEKİ NEYDİ BU “MovieLaLa”?

“Hayatımda belki de en düzenli olarak yaptığım işlerden biri, yeni filmleri takip etmek ve onların fragmanlarını izlemek” diyen Şahin Boydaş, Silikon Vadisi’ne geldiğinde de nihayet çok sevdiği bu işi yapmaya karar verdi. Tüm siteleri düzenli takip eden fakat çoğunun yıllar önce yapılmış ve haliyle kişiselleştirme konusunda oldukça zayıf olduğunu söyleyen Boydaş, MovieLaLa olarak, yepyeni bir mobil uygulama sayesinde her bir filmsever için kişiselleştirilmiş bir Hollywood deneyimi sunduklarını ve Hollywood’a yepyeni bir pazarlama fırsatı yarattığını dile getirdi.

Hollywood’da neredeyse tüm stüdyoların üst düzey yöneticileri ile tanışma fırsatı yakalayan Türk girişimci, kurucu ortağı Dana Loberg ile toplamda 1,4 milyon dolar yatırım aldı. Salesforce’un kurucusu ve CEO’su Marc Benioff, Warner Bros başkanı, Larry Braitman, Machinima CEO’su Alan DeBevoise, Yahoo’nun eski VP’si gibi birçok önemli kişiden yatırım alan MovieLaLa, Türkiye’den ise Markafoni’nin kurucusu Sina Afra’dan yatırım almayı başardı.

 

CEPDUKKAN.COM İLE BAŞLADIK

İlk girişimine cepdukkan.com adlı küçük cep telefonları satan e-ticaret sitesiyle başlayan Boydak, beyazkutu.com ve movielala gibi girişim dünyasına katkı sağlayan birçok girişimde bulunmuştur. Koç Üniversitesi’nde okuduğu sırada ve mezun olduktan sonra da bir yıl boyunca cepdukkan.com’u büyütmeye çalışan Boydak, bir süre sonra bu girişimini bırakmak zorunda kaldı. Cepdukkan.com’da geliştirdikleri yazılım ile KOBİ’lere online muhasebe ve e-ticaret sistemi kurabilecekleri sağlayan bir firma kurdu. Yaklaşık bir yıl içinde 500’e yakın firma ile çalışmaya başladı.

 

SİLİKON VADİSİ HAYALİMDİ…

Babası MIT’te doktora yaparken, Bostan’da, Türk girişimci Şahin Boydaş dünyaya geldi. 6 yıl Amerika’da, teknolojinin kalbinde yaşayan Boydaş, bir gün Silikon Vadisi’ne gitme hayali ile birçok girişime imza attı. Lise, üniversite, start-up derken hayalini erteleyen Boydaş’ın, başarılı bir beyazkutu.com satışından sonra Silikon Vadisi’ne gitme kararı kesinleşti. İki ay içinde Silikon Vadisi’ne yerleşen Boydak, Youtube’da izlediği Steve Jobs – Movie Marketing isimli videodan etkilendiğini söyledi.

 

TÜRKLERİN GURURU…

2016 yılında, MovieLaLa ve Gfycat arasındaki iş birliği, 2018 yılında satın alma ile sonuçlandı, detaylar paylaşılmadı. Mobil uygulama ve yazılımların Gfycat’e geçeceğini duyuran Boydak, başarılı bir exit yaptıkları ve ekibin çoğunun da Türk olması nedeniyle mutlu olduklarını ve bunun Türkiye’nin de bir başarısı olduğu açıklamalarında bulundu.

 

GENÇ GİRİŞİMCİLERE TAVSİYE

“Eğer yapmak istediğiniz bir girişim varsa, bunu tüm aklınız ve kalbiniz ile istiyorsanız hiç düşünmeden tüm inancınız ile başlayın ve başardığınız anı hayal edin. Silikon Vadisi’nde çok kullanılan bir söz vardır: ‘Fake it till you make it’.”   diye sözlerine devam eden Boydaş, şimdilerde ise StartX isimli girişimini yürütmekte.

 

Tuğçe Coşkun

AmerikadaBugun.com

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN