• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Kim Jong Un’un Son Durumu Ne?

Çin, Kim Jong Un’un hastalığına karşı tavsiyede bulunmak için aralarında doktorların da bulunduğu ekibini Kuzey Kore’ye gönderdi. Çinli doktorlar ve yetkililer tarafından yapılan seyahat Kim Jong Un’un sağlığıyla ilgili çelişkili raporların gelmesinden kaynaklanıyor ancak durumunun ne kadar kritik olduğuna dair henüz doğrulanıcak bir kaynak yok.  Çin Komünist Partisi’nin Uluslararası İrtibat Departmanı’ndan kıdemli bir üyenin başkanlığındaki heyetin perşembe günü Pekin’den Kuzey Kore’ye gittiği bildirildi. Bu departman komşu Kuzey Kore ile ilgilenen ana Çin organıdır.

Seul merkezli bir web sitesi olan Daily NK’nın Kuzey Kore’de isimsiz bir kaynaktan aldığı haberine göre, 12 Nisan’da Kim’in kardiyovasküler bir prosedür uygulandıktan sonra iyileşme sürecinde olduğunu bildirdi.

Güney Koreli hükümet yetkilileri ve İrtibat Departmanı ile Çinli bir yetkili, Kim’in ameliyattan sonra ciddi tehlike altında olduğunu gösteren raporlara itiraz etti. Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore’de olağandışı bir faaliyet belirtisi tespit etmediklerini söyledi.

Donald Trump da bu perşembe günü Kim Jong Un’un ölüm döşeğinde olduğu haberlerini yalanladı. Gazetecilere verdiği demeçte “raporların yanlış olduğunu düşünüyorum” yorumunu yaptı fakat herhangi bir Kuzey Koreli yetkili ile konuşup konuşmadığını söylemedi.

ABD istihbaratına yakın olan bir yetkili ise Kim’in sağlık sorunları olduğunun bilindiğini ancak durumunun ciddi olduğunu veya kamuoyunun karşısına bir daha çıkamayacağını gösteren hiçbir kanıt olmadığını ileri sürdü.

Kuzey Kore dünyanın en izole ve gizli ülkelerinden birisi ve liderlerinin sağlığı devlet sırrı olarak görülmektedir. Bu yüzden, Kim’in nerede olduğu veya durumu hakkında verilen ayrıntıların hiçbiri  bağımsız olarak doğrulanamadı.

Kuzey Kore devlet medyası Kim’i son olarak 11 Nisan’da bir toplantıya başkanlık ederken görüntüledi. Büyükbabası Kim Il Sung’un 15 Nisan’da doğum gününün kutlandığı etkinliğe katılmayan Kim’in eksikliği bu etkinliğin ülke içi öneminden dolayı dikkatleri üzerine çekmişti.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN