• Dolar Alış 8.3141TL
  • Dolar Satış 8.2809TL
  • Euro Alış 10.1060TL
  • Euro Satış 10.0657TL

Kim Jong Un’un Kız Kardeşi Güney Kore Liderine Ağır Sözler Söyledi

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in geçtiğimiz hafta gerçekleştirdikleri füze denemelerini eleştirmesinin ardından açıklama yaptı. Moon’un “mantıksız ve küstah yüzlü” yorumlarının ABD’nin duruşunu yansıttığını söyleyen Kim Yo Jong, Güney Kore liderine ‘Amerika’nın yetiştirdiği papağan’ dedi.

Kuzey Kore yaptığı sansasyonel açıklamalara bir yenisini daha ekleyerek Kore Yarımadası’nda yeniden canlanan gerginliklerin ortasında komşusuna karşı alaycı söylem tarzını sürdürdü.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in geçtiğimiz hafta füze fırlatmalarını eleştirmesi üzerine tepki gösterdi.

Barış habercisi iken ilişkiler tekrar gerilince lafını esirgemedi

Kız kardeş Kim Yo Jong, Güney Kore Devlet Başkanı Moon’un açıklamalarını ‘mantıksız ve küstah’ olarak nitelendirirken, yorumların ABD’nin duruşunu yansıttığını söyledi.

Kim Yo Jong, Kuzey Kore medyası tarafından yapılan açıklamada, “Onun utanmazlığından duyduğu şaşkınlığı zorlukla bastırabiliriz” derken Moon için ”Amerika tarafından yetiştirilen bir papağan olarak övüldüğü için üzülmüyor” ifadelerini kullandı.

Seul’da yer alan Birleşme Bakanlığı, Kore yarım adasının iki tarafının “her koşulda asgari görgü kurallarına” uyması gerektiğini söyledi.

As Olympics shift to sports, what on Earth just happened?

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, Seul’ü ziyaretinin ardından ‘barış habercisi’ olarak adlandırılırken 2018’in başlarında Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’i Pyongyang’ı davet etmişti.

Daha sonra iki komşu ülke arasındaki ilişkiler tekrardan gerilmiş, Kuzey Kore Seul karşıtı söylemlerini sürdürmüştü.

Kuzey Kore'den yeni balistik füze denemesi - Sputnik Türkiye

ABD askeri tehditine karşı kendi füzelerini denemişlerdi

Geçtiğimiz günlerde ise Kuzey Kore denize iki balistik füze fırlatmış, başta ABD olmak üzere Güney Kore ve diğer birçok ülke Kuzey Kore’yi kınamıştı.

Kuzey Kore de, ABD askeri tehditleriyle başa çıkmak için bu tür silah testleri yapma hakkına sahip olduğunu belirtmişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ise Kuzey Kore’nin uluslararası barışa tehdit oluşturduğunu, bununla birlikte balistik füze ve nükleer denemelerini yasakladığını bildirmişti.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN