• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Kanada’da Ölümler Artarken İşsizlik Milyonları Çarptı

Kanada’da, salgının bitimine kadar 22 bin kayıp verileceğini öngören Kanadalı sağlık  yetkilileri şuanki kayıpların 500’ü aşmasıyla ülkenin, koronavirüs salgınından, planladıklarından daha çok etkilendiğini belirtti.

Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, geçen ay iş gücünde 1 milyon kayıp oldu.

Başbakan Justin Trudeau, bir aşı geliştirilinceye kadar ülkenin normale dönmeyeceğini ve bunun da 18 ay kadar sürebileceğini söyledi.

Yeni tip koronavirüsün neden olduğu solunum yolu hastalığı olan COVID-19’un toplam pozitif tanı sayısı 934.000 ila 1.9 milyon arasında değişmekte iken en olası iki senaryoda 11.000 ila 22.000 kişinin öleceği söylendi.

16 Nisan’a kadar Kanada’da 500 ila 700 kişinin koronavirüsten ölmesini bekledikleri belirtilirken şimdiye kadar yaklaşık 21.000 pozitif teşhis yapıldı.

Halk Sağlığı genel müdürü Theresa Tam yaptığı brifingde, insanların mümkün olduğunca evde kalmaya devam etmesinin çok önemli olduğunu söyleylip, “Bugün yayınlanan rakamlar sert görünebilir ancak ülkenin modellemesi salgını kontrol altında tutmak için hala bir şansımız olduğunu gösteriyor” dedi.

Tam’ın yardımcısı Howard Njoo, her şeyin yolunda gitmesi durumunda ilk dalganın temmuz yada ağustos ayında sona erebileceğini fakat sonrasında daha küçük dalgaların olacağını belirtti.

Yerel yönetimlerin, korona ile mücadele için ülkenin dört bir yanında zorunlu olmayan işletmeleri kapattırmasıyla milyonlar işsiz kaldı.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN