• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Kanada’da Korkunç Saldırı: 16 Ölü

Kanada, tarihinin en çok can kaybına yol açan silahlı saldırısını yaşadı, 16 kişi hayatını kaybetti. Nova Scotia eyaleti yakınında polis kılığına girip ev ev gezen saldırgan, 16 kişiyi silahla vurarak öldürdü. Olayın ardından polis saldırganın da öldüğünü bildirdi.

Kanada polisi, Nova Scotia eyaletinin başkenti Halifax yakınındaki Portapique kasabasının çeşitli noktalarında çok sayıda ceset bulduklarını bildirdi. Ölenler arasında bir polis memurunun da bulunduğu ve bazı evlerin ataşe verildiği aktarıldı.

Yetkililer saldırının, kasaba sakinlerinin koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe kurallarına uyarak evde kaldıkları döneme denk geldiği için hafif atlatıldığını belirtti.

Polis raporuna göre, saldırganın kimliği Gabriel Wortman (51). Yetkililer, saldırganın, saldırının bir kısmında polis üniforması giydiğini, hatta otomobilini de polis aracına benzettiğini bildirdi.

 

ABD’nin aksine kitleleri hedef alan silahlı saldırı oranlarının düşük olduğu Kanada’da olay şok etkisi yarattı. 1989 yılında silahlı saldırgan Marc Lepine’ın Montreal’de bir üniversitede 14 kadını ve kendisini vurarak öldürmesinin ardından ülkede silah kontrol yasaları uygulanmaya başlandı. Bu son saldırıya kadar ülkede yaşanan en kötü saldırı 1989 yılındaki bu üniversite saldırısıydı.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN