• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Kanada 14 Milyar Dolarlık Destek Planını Açıkladı

Koronavirüs salgını nedeni ile durma noktasına gelen ekonomisini 14 milyar dolar büyüklüğünde destek ile canlandırmayı planlayan Kanada’da Başbakan Justin Trudeau, yaptığı açıklamada federal hükümetin “güvenli yeniden başlatma” kapsamında ülke ekonomisini canlandırmak amacı ile 10 eyalet ve 3 bölgeye toplam 14 milyar dolar büyüklüğünde yardım yapacağını duyurdu.

Başbakan, destek paketi ile önümüzdeki 6 ile 8 ay arasında oluşabilecek olağanüstü harcamaların karşılanacağını açıklarken, salgında ikinci dalga beklentisine vurgu yaptı. Trudeau, destek paketi ile eyaletler verilecek paranın “Kanadalılar için gerçekten önemli olan şeylere harcanacak” ifadelerini kullandı. Başbakan, para ile belediyelerin işletme masraflarını ve ödemelerini karşılaması, salgına karşı koruyucu ekipman alınması, virüsün takip ve teşhisi, yaşlıların bakımları, güvenli alanların oluşturulması gibi benzer işlerde kullanılacağını açıkladı. Trudeau, “Covid-19 sadece bir sağlık krizi değil aynı zamanda bir ekonomik kriz. Aşı bulununcaya kadar bu kriz ortadan kalkmayacak” dedi.

Öte yandan Kanada, ABD ile olan sınırını zorunlu olmayan yolculuklar için 21 Ağustos’a kadar kapalı tutacağını duyurmuştu.

Kanada’da toplam koronavirüs vaka sayısı 109 bin 80’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 8 bin 825’e ulaştı.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN