• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Joe Biden Ekonomi Ekibindeki İsimleri Açıkladı

3 Kasım seçimlerinin ardından seçilmiş başkan olan Joe Biden, ekonomi ekibindeki önemli isimleri bir basın toplantısıyla resmen tanıttı.

Delaware eyaletinin Wilmington kentinde düzenlediği toplantıda Biden, ekonomi ekibine seçtiği isimler için, ‘‘Bizi içinde bulunduğumuz ekonomik krizden çıkartacak ve ekonomiyi yeniden yapılandıracak, sadece yeniden yapılandırmakla kalmayacak ve eskisinden de iyi hale getirecek ‘birinci sınıf’ bir ekip’’ diye söz etti.

Biden bu isimler için ‘‘Deneyimli ve denenmiş isimlerden oluşan bir ekip. Amerika’nın refahı için benim temel vizyonumu paylaşan, farklı geçmişlerden gelen, çığır açmış Amerikalılar’ı içeriyor’’ ifadelerini kullandı.

Ocak ayında gelecek olan yardım paketi yalnızca başlangıç

Biden konuşmasında, Kongre’ye derhal koronavirüs ekonomik yardımını geçirmeleri çağrısını yineledi ve görevi devralacağı Ocak ayından önce geçecek olası yardım paketinin yalnızca başlangıç olacağını belirtti. Biden, ekibinin koronavirüs yardım paketi üzerinde çalışmaya başladığını ve paketin görevi devralmasından hemen sonra açıklanacağını ekledi.

Biden's economic team takes shape and it is full of firsts | US & Canada  News | Al Jazeera

Biden eski Merkez Bankası başkanı (FED) Janet Yellen’ı Maliye Bakanı adayı olarak resmen açıkladı. Yellen, Senato tarafından onaylanması durumunda bu göreve gelen ilk kadın olacak. Biden, ‘‘Bu krizle mücadele etmek için kimse Yellen’den daha yetkin değil’’ dedi.

Neera Tanden: Biden transition braces for powerful Senate affirmation  battle - Star TribuneMag

Biden, Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Dairesi’nin başkanlığına Amerikan İlerleme Merkezi isimli siyaset ve kamu araştırmaları merkezinin başkanı Neera Tanden’i getireceğini açıkladı. Tanden, bu göreve gelen ilk Güney Asya kökenli Amerikalı kadın olacak. Biden Tanden için ‘‘Amerikalılar’ın yaşadığı zorlukları anlıyor’’ diye konuştu.

China and the G20: Wally Adeyemo Keynote Address and Discussion - YouTube

Biden, Maliye Bakanı Yardımcılığı görevine Wally Adeyemo’yu getirdi. Adeyemo, Maliye Bakanlığı’nda bugüne kadar en üst düzeyde görev almış Afrika kökenli Amerikalı isim olacak.

Cecilia Rouse: First Black Person To Chair The Council of Economic Advisers  | NewsOne

Biden, Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı olarak Princeton Üniversitesi Kamu ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Dekanı Cecilia Rouse’u açıkladı. Rouse, bu göreve gelen dördüncü kadın, ancak ilk siyah Amerikalı olacak.

Biden, ekonomik konsey üyeleri arasında Jared Bernstein ve Heather Boushey isimlerinin olacağını da resmen ilan etti.

Biden, adaylarının Senato’da hızla onaylanmasını umduğunu söyledi.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN