• Dolar Alış 32.9559TL
  • Dolar Satış 32.8243TL
  • Euro Alış 35.7406TL
  • Euro Satış 35.5980TL

Japonya Koronavirüsle Mücadelede Otelleri Kullanacak

Koronavirüs vakalarında artış bekleyen Japon hükümeti, ülke genelindeki 200 bin otel odasını hafif semptomlu hastaların bakımı için ayırdı.

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan ve küresel bir kriz halini alan koronavirüs pandemisi nedeniyle OHAL ilan edilen Japonya’da hükümet harekete geçti.

Japonya Ekonomi Bakanı Yasutoshi Nishimura yaptığı açıklamada, ülke genelindeki 200 bin otel odasının hafif semptomlu koronavirüs hastalarının bakımı için ayrıldığını açıkladı. Ayrıca, hiç belirti göstermeyen hastaların da söz konusu odalarda izole edilebileceğini belirten Nishimura, an itibariyle 6 bin oda için otellerle sözleşme imzalandığı bilgisini paylaştı. Hastanelerde baş gösteren koruyucu ekipman yetersizliğine de değinen Nishimura, şirketlerden temin edilen 120 bin maskenin sağlık personeline ulaştırılacağını bildirdi.

İlk olarak başkent Tokyo’da hayata geçirilen uygulama kapsamında yaklaşık bin otel odasının zayıf semptomlu hastalara tahsis edileceği duyurulmuştu. Uygulamanın amacının hastanelerdeki yataklı hasta kapasitesini semptomları ağır seyreden kişiler için güvence altına alınması olduğu açıklanmıştı. Yaklaşık 2 hafta önce Tokyo’daki hafif semptomlu hastaların otellere sevki başlanmıştı.

Şu ana kadar 712’si karantina gemisi Diamond Princess’in yolcu ve mürettebatından olmak üzere 11 bin 522 koronavirüs vakasının tespit edildiği Japonya’da 251 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN