• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Japonya Başbakanı İstifa Edeceğini Açıkladı

Devlet televizyonu NHK’de açıklamalarda bulunan Japonya Başbakanı Şinzo Abe, sağlık durumunun kötü olduğunu söyleyerek, “İstifaya hazırım” dedi. Japon kaynaklar, Abe’nin istifa kararı aldığını duyurdu.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe bugün yaptığı açıklama ile uluslararası kamuoyunda gündem oldu.

Devlet televizyonu NHK’nin aktardığı bilgiye göre 2012’den beri başbakan olarak koltukta oturan ve “Japonya’nın en uzun süre başbakanlık koltuğunda oturan ismi” haline gelen Abe, sağlık sorunları nedeniyle istifa etmeye hazır olduğunu söyledi.

Sağlık sorunları ülkeyi yönetmesine engel olmadan önce istifa etmek istedi

Bir süredir ülseratif kolit hastalığıyla mücadele ettiği bilinen Abe’nin yakın zamanda iki kez hastaneye gitmesi hakkındaki iddiaları kuvvetlendirmişti. Abe, “Sağlık sorunlarımın hükümetin görevlerini tam olarak yerine getirmesine sebebiyet vermemesi için istifa etmeye hazırım” ifadesini kullandı.

Reuters’ın son dakika gelişmesi olarak servis ettiği haberde ise Japon hükümetine yakın kaynaklar, Abe’nin istifa kararı aldığını söyledi. Liberal demokrat olarak bilinen ve Liberal Demokrat Parti’nin liderliğini yıllardır üstlenen 65 yaşındaki Abe’nin bu açıklamaları uluslararası kamuoyunda gündem oldu.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN