• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

İşte Teknoloji Devlerinin 2. Çeyrekteki Bilançoları

Apple, Amazon ve Facebook bu yılın Nisan-Haziran dönemine dair bilançolarını açıkladı.

Apple net karda %12’lik yükseliş yakaladı

Apple’dan yapılan açıklamaya göre, bu yılın Nisan-Haziran dönemini bilançosunda üçüncü çeyrek olarak kabul eden şirketin geliri geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 11 artarak 59,7 milyar dolara ulaştı. Şirket, geçen yılın Nisan-Haziran döneminde 53,8 milyar dolar gelir elde etmişti.

Firmanın geçen yılın Nisan-Haziran döneminde 10 milyar dolar olan net karı da bu senenin aynı döneminde 11,3 milyar dolara yükselerek yüzde 12 artış gösterdi. Şirketin hisse başına karı ise söz konusu dönemde 2,18 dolardan 2,58 dolara çıkarken iPhone, iPad ve Mac satışlarında da artış görüldü.  

Buna göre, söz konusu dönemde iPhone satışları yüzde 1,7 artarak 26,4 milyar dolara, iPad satışları da yüzde 31 yükselerek 6,6 milyar dolara ulaştı. Mac satışları ise aynı dönemde yüzde 21,6 artışla 7,1 milyar dolar oldu.

Apple’ın net kar ve gelirinin piyasa beklentisinin üstünde gelmesiyle New York borsasının kapanmasının ardından gerçekleşen sınırlı işlemlerde şirketin hisseleri yüzde 5’in üzerinde değer kazandı.

Koronavirüs salgını Amazon satışlarını fırlattı 

Amerikalı e-ticaret devi Amazon’da da Koronavirüs salgınının etkili olduğu Nisan-Haziran döneminde satışlarda artış görüldü.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Amazon’un bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artarak 88,9 milyar dolara ulaştı. Şirketin geçen yılın Nisan-Haziran dönemindeki net satışları 63,4 milyar dolar olarak kaydedilmişti. 

Amazon’un net karı da yılın ikinci çeyreğinde 5,2 milyar dolara yükseldi. Şirketin geçen yılın aynı döneminde elde ettiği kar 2,6 milyar dolar olmuştu. 

E-ticaret devinin geçen yılın ikinci çeyreğinde 5,22 dolar olan hisse başına karı ise bu yılın aynı döneminde 10,30 dolara ulaştı.

Amazon’un net kar ve gelirinde beklenenin üzerinde artış yaşanmasının ardından New York borsasında işlem gören hisselerinde yükseliş kaydedildi. New York borsasının kapanmasını takiben yapılan sınırlı işlemlerde şirketin hisse değeri yaklaşık yüzde 5,4 arttı.

Facebook 1.8 milyar günlük aktif kullanıcı sayısıyla 18.7 milyar dolar gelir elde etti

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden Facebook da bu yılın ikinci çeyreğinde gelirini ve karını artırdı. 

Facebook’tan yapılan açıklamaya göre, şirketin geliri Nisan-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11 artarak 18,7 milyara yükseldi. Facebook, geçen yılın ikinci çeyreğinde 16,9 milyar dolarlık gelir elde etmişti. 

Şirketin net karı da bu yılın ikinci çeyreğinde 5,2 milyar dolara ulaşarak geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 98 artış kaydetti. Şirket, 2019’un Nisan-Haziran döneminde 2,6 milyar dolar net kar elde etmişti.

Facebook’un geçen yılın ikinci çeyreğinde 0,91 dolar olan hisse başına karı da bu senenin aynı döneminde 1,80 dolara yükseldi. 

Facebook’un yılın ikinci çeyreğine ait bilançosunun beklenenden iyi gelmesinin ardından New York borsasının kapanmasını takiben yapılan sınırlı işlemlerde şirketin hisse değeri yaklaşık yüzde 8’in üzerinde arttı. 

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN