• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

İşsizlik Başvuruları Bir Kez Daha Rekor Seviyeye Çıktı

İşsizlik ödeneği talep eden Amerikalılar’ın sayısı, yetkililerin koronavirüs salgınını önlemek amaçlı evden çıkma yasağı getirmesinin ardından ikinci haftada bir kez daha rekor seviyeye yükseldi.

Çalışma Bakanlığı’nın perşembe günü yayınladığı haftalık işsizlik başvurusu raporu, işsizlik ödeneği taleplerinin bir önceki haftanın rekor seviyesi olan 3.3 milyonun üzerine çıktığını gösterdi.

Amerikan vatandaşlarının %80’inden fazlası bir çeşit tecritte iken bu oran bir kaç hafta önce %50 idi.

Eyalet istihdam bürolarına başvuru formu yağıyor.

New York’taki Oxford Economics’in baş ekonomisti ABD’li Gregory Daco “ABD işgücü piyasası serbest düşüşte” dedi. “Daha sıkı tecrit önlemlerinin alınması ve birçok departmanın henüz işsizlik ödeneği talep başvurularının tam miktarını işleyememesi, en kötü günlerin henüz gelmediğini gösteriyor.” diye de ekledi.

Daha önce işsizlik ödeneği talep edemeyen serbest meslek sahipleri ve geçici çalışanlar da geçtiğimiz cuma Trump’ın imzaladığı  2.2. trilyon dolarlık cömert mali destek paketinden yararlanmaya  uygunlar. Buna ek olarak, işsizler dört aya kadar haftada 600 dolara kadar işsizlik maaşı alacak, bu da 40 saatlik bir çalışma haftası için saatlik 15 dolar ödemeye eşdeğer. Karşılaştırma yapmak gerekirse, devlet tarafından zorunlu tutulan asgari ücret bu yılın başında saat başına yaklaşık 7.25 $ ve ortalama işsizlik ödeneği ödemesi kişi başına yaklaşık 385 $ idi.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN