• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

İlk kez bir ABD Vatandaşı Corona Virüs Nedeniyle Yaşamını Yitirdi

Virüste en ölümcül gün yaşanırken, ilk kez bir ABD vatandaşı Corona virüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Çin’de yeni tip Corona virüsü (2019-nCoV) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 723’e yükseldi.

Dün Corona virüsünün en ölümcül günüydü. Bir günde tam 86 can ölümcül yeni tip Corona virüsüne kurban verildi. Dünya genelinde 27 ülkeyi etkileyen virüste dün bir ilk de yaşandı. Virüsün sıfır noktası Wuhan’da yaşayan bir ABD vatandaşı da yaşamını yitirdi. Bu kayıp Corona virüsü nedeniyle ölen ilk ABD’li oldu.

Japonya Dışişleri Bakanlığı Wuhan’da tedavi olan 60 yaşındaki bir Japonya vatandaşının zatürreden yaşamını yitirdiğini açıkladı. ölümün virüs kaynaklı olup olmadığı tam olarak bilinmiyor. Eğer virüs kaynaklı ise bu vaka da ölen ilk Japonya vatandaşı olarak tarihe geçecek.

virüs

Virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 723’e dünya genelinde enfekte olanların sayısı da 34 bin 400’e yükselmiş durumda. Virüsün hala tedavisi bulunabilmiş değil.

Binlerce insan, Japonya ve Hong Kong’a demirlemiş iki cruise gemisinde karantina altında bulunuyor. Japonya’daki Diamond Princess isimli cruise gemisinde virüs taramaları devam ederken gemideki toplam enfekte insan sayısı 64’e yükseldi.

Çin hükümeti virüsün kontrol edilmesi adına alınan önlemleri engelleyenlere ağır cezalar vereceğini duyurdu. Kuralları ihlal edenler hızlı tutuklamalara, cezalara ve hatta ölüm cezasına maruz kalacaklar.

Pekin Belediyesi’nden yapılan açıklamada otel, restoran, süpermarket, eğlence alanları, toplu taşıma ve benzeri yerlerde maske takılması gerektiği bildirildi.

çin-virüs

Maske takmayı reddeden kişilere önce gerekli uyarıların yapılacağı belirtilen açıklamada, kişi bu tutumunu sürdürürse gözaltına alınabileceği vurgulandı.

Ülkede özellikle Hubei eyaletindeki yoğun ihtiyaç nedeniyle çoğu sağlık şirketi, maske dahil üretimlerinin büyük çoğunluğunu bu eyalete yönlendiriyor. Halihazırda Pekin gibi büyük şehirlerde maske satan eczanelerde stoklar yetersiz kalıyor.

Çinli araştırmacılar bir memeli türü olan ve eti için yasa dışı biçimde ticareti yapılan “pangolin”in potansiyel Corona virüsü taşıyıcısı olabileceğini duyurdu. Güney Çin Ziraat Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, “Bu son keşif virüsten korunmak, yayılmasını önlemek ve kaynağının keşfedilmesi adına büyük önem taşıyor.” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN