• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

İki Adayın Seçim Öncesi Son Hamleleri

ABD’de Başkan Donald Trump ve Demokrat Partili rakibi Joe Biden seçim arifesinde son bir hamlelerini sergileyerek çekişmeli eyaletlerden oy koparmaya çalıştı.

Her iki tarafta karşı tarafın seçim sonuçlarının açıklanmasını geciktirecek hamlelerine karşı hazırlık yapıyor.

Moody's: Trump on his way to an easy 2020 win if economy holds up

Tıpkı 2016 seçimlerinde olduğu gibi anketlerde geride gözüken Trump, herhangi bir kanıt göstermeden posta yoluyla oy kullanılmasına karşı açıklamalarda bulunmaya devam edip oyların sayımına sandıklar kapandıktan sonra başlanacak eyaletlere avukatlarını gönderebileceğini söyledi.

Wisconsin’de destekçileriyle buluşan Trump, Pennsylvania eyaletinde seçim gününden üç gün sonra teslim edilen oy pusulalarının sayılması işleminin tahrifata yol açabileceğini iddia etti.

TRUMP VE DİĞERLERİ: 2020 ABD BAŞKANLIK SEÇİMLERİ – Bi Manşet – Gerçek  Haberin Tek Adresi

“Kötü şeyler olacak ve bu kötü şeyler başka tür şeylerin olmasına neden olacak” diyen Trump, daha sonra Twitter üzerinden
yüksek mahkemenin sayım işlemini eyaletlerin tercihine bırakması kararı hakkında “sokaklarda şiddet olayları yaşanmasına neden olabilir” dedi. Twitter bu mesajı “yanlış yönlendirme yapabilecek içerik” şeklinde işaretledi.

Sorry, Donald Trump: The 2020 presidential election is on (opinion) - CNN

ABD’de oyların sayımının sandıklar kapandıktan günler hatta haftalar içerisinde tamamlanması olağan dışı bir uygulama olarak kabul edilmiyor. Bu seçimlerde posta yoluyla kullanılan oy sayısındaki rekor artış ve koronavirüs salgını göz önünde bulundurulduğunda sayımın uzaması olası gözüküyor.

Super Tuesday results: Joe Biden shocks the world

Biden’ın seçim ofisi yöneticisi Jennifer O’Malley Dillon gazetecilere yaptığı açıklamada “Seçim akşamı Donald Trump’ın başkan ilan edilebileceği bir senaryo bulunmuyor” dedi.

Pittsburgh’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Biden “Dürüst ve barışçıl bir seçim olmasını, katılımın yüksek olmasını diliyorum” dedi.

Biden winning Washington primary — and probably the nomination | Crosscut

İki taraf da gerekmesi durumunda bölgeye sevk etmek üzere avukat ordusunu hazır tutuyor.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN