• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Ice Bucket Challenge’ın Yaratıcısı Patrick Quinn Hayatını Kaybetti

ALS hastalığına farkındalık yaratmak için 2014 yılında sosyal medyada “Ice Bucket Challenge” kampanyasını başlatarak hastalık hakkında çeşitli keşiflerin ve devlet yatırımlarının yapılmasını sağlayan Patrick Quinn, bu hastalığa yakalandıktan 7 sene sonra hayatını kaybetti.

37 yaşında hayata veda eden Quinn ve aynı hastalıkla mücadele eden Pete Frates, insanların başlarından aşağı bir kova buzlu su boşalttığı bu kampanya sayesinde dünya genelinde 200 milyon dolar bağış toplamıştı.

Ice bucket challenge co-founder Pat Quinn dies of ALS at age 37 | US News |  Sky News

ALS Ice Bucket Challenge Derneği’nden yapılan açıklamada “Patrick, ALS hastalığıyla umudunu yitirmeden cesur bir şekilde savaştı ve birçok kişiye ilham kaynağı oldu. Onu tanıyanlar olarak büyük bir üzüntü içerisindeyiz ancak Patrick’in ALS hastalığıyla mücadelede başardıklarından dolayı da gurur duyuyoruz. Patrick ASL camiası ve tüm dünyada sevilen biriydi.” ifadelerine yer verildi.

US Ice Bucket Challenge activist dies aged 37

ALS Derneği ayrıca, Quinn’in farkındalık kampanyası sonrası hastalığa karşı verilen savaşın güçlendiğini, tedavi yöntemleriyle alakalı yeni keşifler yapıldığını ve devletin ALS hastalığıyla ilgili önemli yatırımlar yaptığı bilgisini paylaştı.

Kim Takes the Ice Bucket Challenge - YouTube

Pek çok ünlü kampanyada yer almıştı

‘Ice Bucket Challange’, ilk olarak 2013 yılının ortalarında başlamış, 2014 yazında dünyanın dört bir yanındaki insanların başlarına bir kova dolusu buz döktüğü ve ALS hastalığına farkındalık ve bağış yapmaya çağırdığı bir kampanya haline gelmişti.

Nine Must-Watch Ice Bucket Challenge Completions

Kampanya sonrası Donald Trump ve Cristiano Ronaldo gibi isimler dahil siyasiler, oyuncular, sporcular ve daha birçok sosyal medya fenomeni başlarından aşağıya buzlu su dolu kovayı boşaltarak, sevenlerine ve arkadaşlarına meydan okudu.

Kampanyada, katılımcılara ALS ile mücadele derneğine 100 dolar bağış yapmak ya da başlarından aşağı bir kova buzlu su dökmek gibi iki seçenek sunuluyordu. Kampanyaya destek verenlerse üzerlerine buzlu su dolu kovaları döküp sosyal medya hesaplarında paylaşarak, kendileri gibi iki seçenekten birini seçmesi için 3 kişiye meydan okuyordu.

ALS Ice Bucket Challenges | Celebrities 2014: Justin Bieber 2014 Celebrities  ALS Ice Bucket Challenge Second Video

Quinn ile birlikte bu küresel hareketin ilham kaynağı ve yaratıcılarından biri olan ABD’li profesyonel beyzbol oyuncusu Peter Frates de Aralık 2019’da 34 yaşında ASL hastalığına yenik düşerek hayatını kaybetmişti.

The Ice Bucket Challenges that may have changed the medical world - BBC  Newsbeat

ALS Derneği daha önce yaptığı açıklamada söz konusu video çılgınlığını “tarihin en büyük sosyal medya kampanyası” olarak nitelemişti.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN