• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

IBM, blockchain projesine Nestle, Unilever gibi önemli şirketleri dahil etti

Nestle, Unilever, Tyson Foodsve öbür aka besin şirketleri ile perakende satış şirketleri IBM’in blockchain teknolojisinin besin tedarik zincirlerini nasıl takip ettiğini ve güvenliği nasıl arttırdığını keşfetmek için adım attı. Blockchain teknolojisi bir kripto nakit cinsi olan bitcoini desteklemek için kullanılan bir sistem olarak gündemimizde. Bu sistem, verileri barındırmak için güvenilen bir üçüncü parti kullanmak yerine, bir bilgisayar ağı üzerinden bu işlemi yapıyor.

Walmart ise bu teknolojiye katılım göstermenin yanı dizi Ekim ayından beri besin ürünlerinin hareketlerini takip etmek için IBM ile çalışıyor. Hatta Walmart Haziran ayında blockchain denemelerinin mangoların takip süresini 7 günden 2.2 saniyeye düşürdüğünü anlatım etmişti.

Bu yeni teknolojiye karşı şüpheleri bulunan uzmanlar ise teknolojinin fazla yeni olduğunu ve şirketlerin sonuçlardan faydalanması için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu belirterek büyük şirketleri uyarıyor. İşe perakendeciler tarafından bakarsak şiddetli bir rekabet içinde olduklarını söyleyebiliriz.

Tüm bu gelişmelerin yanı dizi IBM aka şirketlerin teknolojiyi kullanarak uygulamalar üretmesini kolaylaştıracak bir blockchain platformunu piyasaya süreceğini açıkladı. IBM tarafından yürütülen teknolojinin perakendecileri nereye götüreceği bir merak konusuyken gıdalar üzerinde müspet tesir yaratması olası. Zira Blockchain gıdaların kitlesek üretim ve dağıtımına katkıda bulunan yüzlerce partiyi kolayca takip edebildiği için onların kirletilme süreçlerini de kolayca saptayabileceği öngörülüyor.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN