• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Her Şey Böyle Başlamış

Aylardır bütün dünyanın gündemine oturan Covid-19 nedeniyle insanlar adeta bir kabus yaşıyor! Her gün başka bir kıtanın başka bir yerinde yeni koronavirüs vakaları ve ölüm haberleri geliyor. Son verilere göre Koronavirüs’e yakalananların sayısı dünya çapında 900 bine yaklaşmışken yaşamını yitirenlerin sayısı ise 40 bine yakın. Peki, bütün bunlar nasıl başladı? İlk koronavirüs hastasının kim olduğu bulundu. Wei Guixian isimli 57 yaşındaki kadın deniz ürünlerinin satıldığı, Wuhan’daki Huanan Pazarı’nda çalışıyordu.

Dünya koronavirüsüne çare ararken, bir sonuca ulaşılması bakımından hastalığın ilk olarak kimden ve nereden geldiğinin bilinmesi çok önemliydi. Wall Street Journal’ın haberine göre Wei Guixian isimli bir karides satıcısı koronavirüs teşhisinin ilk konulduğu hastanede hastalar arasında yer alıyordu. 10 Aralık’ta hissettiği soğuk algınlığı gerekçesiyle 11 Aralık’ta küçük bir kliniğe gidip tedavi gören kadın daha sonra çalışmak için pazara geri dönmüş. Bu geçen süre zarfında hastalığı bir çok kişiye yaydığından şüpheleniliyor.

Doktorların hiçbir fikri yoktu

Çin’de bir yayın organına konuşan Wei, her sene o zamanları grip ile geçirdiğini fakat bu sefer her zamanki soğuk algınlığından daha farklı hissettiğini bu yüzden bir doktora göründüğünü belirtti. Doktorların ise neyin yolunda gittiğini anlayamadıklarını ve kendisine bir ilaç verip bıraktıklarını ekledi.

Kullandığı ilaçların durumu daha da kötüleştirmesi üzerine Wuhan’ın en büyük hastanelerinden birine gidip orada muayene olan Wei, oradaki doktorun da kendisine “Amansız bir hastalığa yakalanmışsın” dediğini, ilerleyen günlerde ise çalıştığı pazarda bir çok kişinin benzer belirtiler gösterdiğini söyledi.

İlk belirtilerden 8 gün sonra hastaneye kaldırılmak zorunda kalan Wei Guixian koronavirüsüne yakalanan ilk hastalardan birisi olarak kayda geçti.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN