• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Halkın Sosyal Mesafe Kurallarına Uyması Büyük İlerleme Kaydettirdi

Beklenenden daha iyi sosyal mesafe uygulamaları, etkili bir araştırma modelinin öngörülen ABD koronavirüs ölüm oranını %12 azaltmasına neden olurken, bazı eyaletlerin 4 Mayıs gibi erken bir zamanda kısıtlamaların güvenli bir şekilde hafifletilmesine başlayabileceğini tahmin ediyor.

Washington Üniversitesi’nin eyalet kamu sağlığı yetkilileri ve Beyaz Saray yetkilileri tarafından düzenli olarak güncellenen ve sıklıkla belirtilen tahmin modeli, ağustos ayına kadar virüsün 60 bin can alacağını öngörüyor, bu rakam önceki hafta 68 bindi.

Son dört hafta boyunca 50 ABD eyaletinin 42’sinde valilerin empoze ettiği evde kalma emirlerine ve iş yerlerinin kapatılmasına halkın sıkı sıkıya bağlı kalması, virüsün yayılmasını engellemede kilit faktör oldu.

Üniversitenin Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü (IHME) müdürü Christopher Murray, “rakamların azaldığını görüyoruz, çünkü bazı eyalet ve yerel yönetimler ve aynı derecede önemli olan ülke çapında bireyler, fiziksel teması azaltarak ailelerini, komşularını, arkadaşlarını ve iş arkadaşlarını korumak için adım attılar” dedi.

Enstitü, Vermont, Batı Virginia, Montana ve Hawaii gibi düşük ölüm oranlarına sahip eyaletlerin, sosyal toplantıları sınırlandırmaya devam ettikleri sürece 4 Mayıs’ta bazı kısıtlamaları güvenli bir şekilde hafifletebileceklerini söyledi.

Iowa, Kuzey ve Güney Dakota, Nebraska, Utah, Arkansas ve Oklahoma dahil olmak üzere büyük ölçüde kırsal veya seyrek nüfuslu eyaletlerin haziran ayı sonuna veya temmuz ayı başına kadar beklemesi gerekebileceğini belirten enstitü, milyonda birden düşük enfeksiyonlu oranına sahip olan eyaletlerin yeniden açılabileceğini önerdi.

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN