• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Hafta Sonunda Sokağa Çıkma Yasağı

10 Nisan gecesi başlayıp 12 Nisan saat 24:00’a kadar sürecek olan sokağa çıkma yasağı İçişleri Bakanlığı’nca 30 büyükşehire ve Zonguldak iline getirildi. Yasakta açık olan işletmeler ise: Fırınlar, veterinerler, eczaneler, su dağıtım yerleri ve sağlık merkezleri olacak.

Valiliklere gönderilen genelgede Kovid-19 salgınının halka karşı oluşturduğu riski kontrol altına almak ve toplum sağlığını korumak için sosyal izolasyon, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutmak gibi bir çok önlemler yer alıyor.

Yasaktan Etkilenmeyen Meslekler

Ekmek üretiminin yapıldığı fırın veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri, tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil) üretiminin yapıldığı iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri) açık kalacak.

Ayrıca her 50 bin nüfusa bir adet olmak üzere; valilikler ve kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri, doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler, PTT, kargolar gibi dağıtım şirketleri, hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri de açık olacak.

Açık olması kararlaştırılan işletmelerde ve kurumlarda çalışanların yanı sıra TBMM çalışanları, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevlililer,birinci derece yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecekler ve katılacak olanlar, acil çağrı merkezleri çalışanları, elektrik, su, doğal gaz, telekomünikasyon gibi kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar da sokağa çıkma yasağı dışında tutuldu.

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN