• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Fuat Oktay’dan Biden için İlk Yorum

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’a yönelik açıklamalarda bulundu.

Bir TV programında açıklama yapan Oktay, “Türkiye, ABD’nin yeni yönetimiyle çalışmayı sürdürecektir” dedi.

Joe Biden’ın ABD Başkanı seçilmesi ile ilgili Fuat Oktay “Herhangi bir ülkede seçim olduğunda, herhangi biri değiştiğinde bizim için bir şey değişmez. Türkiye’nin kendi menfaati, dış politikası vardır. ABD’de çok ilginç bir seçim süreci işledik. Türkiye açısından bir şey değişmez. İletişim kanalları yine aynı şekilde işleyecektir. Bir geçiş süreci olacaktır tabii” dedi.

FETÖ’nün elebaşı Fettullah Gülen hakkında da yorumlarda bulunan Oktay şunları söyledi;

Biz darbe girişimi yaşadık. Bunu gerçekleştiren zat Amerika’da. İadesini istemek kadar doğal bir şey yok. Çok önceden başlayan bir süreç ve bu yönetimle de devam edecektir. Baskımızı yoğunlaştırarak artıracağız. Ümit ederiz ki terör örgütü veya örgütleriyle çalışmaya devam etmez Amerika. Tercihini devletlerle birlikte çalışmaktan yana kullanır.

Biden’ın seçim beyannamesinde önceki dönemde başlatılan çalışmaların yine devam edebileceği şeklinde bazı şeyler görüyoruz. Ama başkanlığı aldıktan sonra politikaları daha da netleşir, yakından izlemek gerekiyor.

Bizim Amerika’yla bölgesel sorunlarımız var. Suriye, Irak, Libya, Doğu Akdeniz, Azerbaycan-Ermenistan bunun içerisinde. Kıbrıs, Türk-Yunan ilişkileri. Bütün bunlar bizi doğrudan ilgilendiriyor. Yeni yönetimin tavrı tabii ki bizi etkileyecektir, ilgilendirecektir. Bunu çok yakınen takip ediyoruz. Beklentimiz tek taraflı yaklaşımlardan uzak kalınması. dedi.

Türkiye'den ABD'nin yeni başkanı Joe Biden hakkında ilk mesaj!

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN