• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

FED’den Corona Virüsü Önlemleri

 

ABD Merkez Bankası (FED), Corona Virüsü’nün ekonomiye olan yıkıcı etkisine tedbir olarak sınırsız varlık alımı dahil yeni tedbirler açıkladı.

Fed’in yaptığı açıklamada yeni tip Kovid-19 salgınının ABD ve dünyada gözden kaçırılamayacak zorluklara sebep olduğu vurgulandı.

Ekonomideki durgunluğun giderilmesi, işsizlik artışının engellenilmesi ve hızlı toparlanma sürecine girilmesi için kamu ve özel sektörlerde sert tedbirlerin alınması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, Fed’in, hanehalkı ve işletmelere kredi akışı ile maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini desteklemeye yönelik tüm araçlarını kullanmaya kararlı olduğu kaydedildi.

Piyasaların sorunsuz bir şekilde işlemesi ve para politikasının etkili geçişkenliğini sağlamak için Fed’in hazine tahvili ve konut kredisine (mortgage) dayalı menkul kıymet alımı yapacağı belirtilen açıklamada, konut kredisine dayalı menkul kıymet alımlarına ticari konut kredisine dayalı menkul kıymet alımlarının da dahil edileceği bildirildi.

Yeni programlar oluşturularak çalışanlar, tüketiciler ve işletmelere kredi akışının destekleneceği ve 300 milyar dolara yakın yeni finansmanın sağlanacağı belirtilen açıklamada, Hazine Bakanlığı Borsa İstikrar Fonu’nun 30 milyar dolarlık öz kaynak sağlayacağı kaydedildi.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN