• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

FED Başkanı Kashkari: Amerikan Ekonomisini Uzun ve Zorlu Bir Yol Bekliyor

Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD’nin koronavirüs salgınının yol açtığı kesintilerden kaynaklanan ekonomik daralmadan kurtulmasının, ekonominin bazı bölümlerinin periyodik olarak kapanıp yeniden başlayacağı “uzun, zor bir yol”  ile mümkün olacağını söyledi.

CBS’nin “Face the Nation” programına veridiği röportajda Kashkari, koronavirüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19’un tedavisinin önümüzdeki birkaç ay içinde mevcut olmaması durumunda, hızlı bir ekonomik kalkınma tahminlerinin aşırı derecede iyimser olduğunu söyledi.

Kashkari’nin yorumları, Başkan Donald Trump’ın ekonomiyi mümkün olan en kısa sürede yeniden açmak istemesine dair açıklamaları üzerine geldi. Trump cuma günü yaptığı açıklamada, bu hafta ekonomik açılış sürecine odaklanacak yeni bir danışma grubu açacağını söylemişti.

Halk sağlığı uzmanları, insanların işletmelerini kapatan ve evde kalmalarını sağlayan sokağa çıkma yasağının bu ay sonunda kalkacak olmasıyla birlikte, ABD’de COVID-19 nedenli kayıp sayısının pazar günkü 21 binden yaza kadar 200 bine yükselebileceği uyarısını yaptılar.

Kashkari, Mart ayında kabul edilen koronavirüs yardım paketinde sağlanan 350 milyar doların küçük işletmelere yetmeyeceğini ve ek desteğe ihtiyaç duyulacağını, ancak Kongre’nin daha fazla finansman yardımını onaylamayacağını düşünüdüğünü söyledi.

Kashkari pandeminin sağlık ve ekonomik etkilerini ele almak için 18 aylık bir strateji aradıklarını da sözlerine ekledi. Bu süre zarfında, ekonominin belirli kısımları, en düşük enfeksiyon riski altında olan işçilerden başlayarak sürekli olarak kapanıp yeniden açılabilir.

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN