• Dolar Alış 7.8233TL
  • Dolar Satış 7.7921TL
  • Euro Alış 9.3296TL
  • Euro Satış 9.2923TL

FED Başkanı: Ekonominin Toparlanması İçin Daha Fazla Finansal Desteğe İhtiyaç Duyulacak

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisi Covid-19 krizinden daha çabuk toparlanmak istiyorsa daha çok finansal desteğe gereksinimi olacağını belirtti.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nun (FOMC), faizleri yüzde 0.00-0.25’de sabit tutulmasına oy birliğiyle karar vermesinin ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan Powell, ekonomideki toparlanmanın “uygun bir tempoda” ilerlemesine karşın, bazı komite üyelerinin bu temponun yavaşlayarak olması gereken düzeyin altına çekilebileceği uyarısı yaptıklarını söyledi.

Pandemi sonrası uygulamaya koyulan ilk finansal karşılığın “etkili ve güçlü” olduğunun altını çizen Powell, ancak 11 milyon kişinin işini yitirdiğine işaret ederek, bu durumun daha çok destek gerektirdiğini vurguladı.

Fed açıklamasında, sürmekte oman coronavirüs salgınının, olağanüstü insani ve ekonomik zorluklar yaratmaya devam ettiğine dikkat çekildi.
FOMC açıklamasında ayrıca, ekonomik aktivite ve istihdamda canlanmaya karşın, bu iki önemli verinin de Covid-19 pandemisi öncesi düzeylerinin çok altında kalmaya devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, düşük talep ve petrol fiyatlarındaki önemli düşüşlerin, tüketici enflasyonunu düşük düzeylerde tuttuğuna da dikkat çekildi.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN