• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Facebook İnsan Haklarına Yeterli İlgiyi Göstermiyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olarak bilinen ve WhatsApp, Instagram gibi dev sosyal medya uygulamalarının da çatı şirketi olan Facebook tarafından tutulan bağımsız denetçiler, şirketin insan hakları sorunlarıyla nasıl ilgilendiğini değerlendi ve bir rapor oluşturdu.

Yaklaşık iki yıl süren denetleme, 100 sayfalık bir rapor haline getirildi. Uzun bir süre boyunca yapılan denetim ve değerlendirmeler sonucunda Facebook’un nefret söylemi, seçmenlerin sindirilmesi ve diğer sorunlu içeriklerin yönetiminde oldukça tepkisel ve yavaş davrandığı kaydedildi.

Yeterli çaba gösterilmiyor

Raporda ayrıca, sitede paylaşılan bazı içeriklerin yol açtığı zararı önleme konusunda şirketin çabalarının yetersiz kaldığı belirtilirken bağımsız denetçiler sosyal medya devinin davranışlarını tanımlarken “Maalesef Facebook’un insan haklarına yaklaşımı çok tepkisel ve bölük pörçük” ifadelerini kullandı. Facebook’un aynı zamanda Müslümanlar ve Yahudilerin karşı karşıya kaldığı örgütlü nefretle mücadeleye karşı daha fazla yatırım yapmaması da kusurlu bulundu. Son olarak insan hakları örgütlerindeki birçok kişinin yıllardır ayrımcılığa karşı mücadele ve ifade özgürlüğü gibi konularda Facebook’tan daha fazla çaba talep ettikleri ancak ümitlerini kaybetmiş ve usanmış oldukları ifade edildi.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN