• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Estonya’da Sirket Nasil Kurulur?

Amerika’dan sonra, Avrupa’da Şirket Hayal Değil

Estonya’da sirket kurmak icin Estonya hükümeti girişimcilere ve yatırımcılara AB regülasyonlarına tabi şirket kurabilmenin yolunu açtı. Bu sayede hem sadece para kazandığınız taktirde vergi ödüyorsunuz, hem de AB tarafından resmi olarak tanınan bir şirkete sahip oluyorsunuz.

BİLİŞİM MERKEZİ: ESTONYA

Son yıllarda özellikle Avrupa’nın bilişim merkezlerinden biri olmaya aday gösterilen Estonya yatırımcılara ve girişimcilere sağladığı avantajlarla dikkat çekiyor. Hem AB ülkelerine hem de Rusya’ya yakınlığıyla avantajlı bir konuma sahip olan Estonya, gerek ekonomik ve siyasi istikrarıyla gerekse başarılı vergi sistemiyle AB ülkeleri arasından sıyrılmış durumda. “Yeni dijital ulusa katıl” sloganıyla uyguladıkları e-Estonya projesi sayesinde 148 ülkeden 20.000’den fazla kişiye e-vatandaşlık veren ülke, dünya üzerinde 3200’den fazla şirkete AB nimetlerini sunuyor. Dünya’nın ilk e-vatandaşlık veren ülkesi olan Estonya’da geliştirilmiş e-hizmetler sayesinde ülkeyi ziyaret etmeden şirket kurulabiliyor.

“AB’DE ŞİRKET SAHİBİ YAPIYORUZ”

Estonya’da şirket kurmanın avantajlarını farkeden ve Türk iş dünyasına AB yolunu açan Türk girişimci Samet Oynamış konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Estonya’da e-vatandaşlık, yatırımcı vizesi, yasal temsilcilik, şirket kurulumu ve kurumsal danışmanlık hizmeti veren estonyadasirket.com’un kurucusu Oynamış, Estonya’da şirket sahibi olmakla elde edilecek birçok avantajın olduğuna değindi. Müşterilini herşeyden önce AB toprakları içinde şirket sahipleri yaptıklarına değinen Oynamış, Estonya’daki vergi sisteminin dünyadaki en adil vergi sistemlerinden biri olduğunu söyledi. “Estonya’da kurduğunuz şirketiniz ile gayrimenkul, startup ve daha bir çok alanda vergisiz şekilde yatırımlar yapabilirsiniz” diyen Oynamış, “Şirket sahipleri yatırıma dönüştürdükleri yıllık gelirleri için herhangi bir vergi ödemezler”diyerek konuya açıklık getirdi.

“KALİTE UCUZA ALINMAZ”

Şirket kurulum maliyetlerine de değinen estonyadasirket.com kurucusu Oynamış, Start-Up’lar için fiyatın 1295 euro olduğunu, bu fiyata şirket sahibi olabilmek için temel bütün hizmetlerin verildiğini söyledi. Konuyla ilgili bütün bilgilerin internet sitelerinde mevcut olduğunu söyleyen Oynamış kalitenin ucuza alınamayacağını söyleyerek iş kurmanın ilk kuralının yatırım yapmak olduğunu vurguladı.

E-TİCARET DEVRİMİNİ ESTONYA BAŞLATTI”

Sözlerine şöyle devam eden Oynamış dünyada e-ticaret devrimini Estonya’nın başlattığını iddia ederek “ İş yapabilmek için artık kendinizi 9-5 mesailerine hapsetmenize, yada bir ofise veya bir ülkeye kapatmanıza gerek yok, online ortamdan bütün dünyayla ticaret yapabilirsiniz” dedi. Şirketler yada şahısların kendilerine ulaşarak Estonya’da şirket sahibi olabileceklerini de sözlerine ekleyen Oynamış, yeni dünya düzeninde ticaretin artık ofislerde değil kumsallarda bilgisayar başında yapılacağını söyledi.

“AVRUPA PAZARI”

Dünya’nın en büyük ekonomik pazarı olan AB’nin tam ortasında şirket kurmanın firma ufkunu oldukça geliştireceğine değinen Oynamış “Estonya’da şirket sahibi olmak, tüm AB ülkelerinde iş yapıp yaklaşık 500 milyon tüketiciye erişebilmek demektir” dedi. Alternatif ödeme sistemlerinin de bu pazarda rahatça kullanılabildiğini söyleyen Oynamış Türkiye’deki çoğu şirketin PayPal Business hesabı açamamasından dolayı rahat iş yapamadığını bildirdi.

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN