• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

En Ufak Gevşeme Kabul Edilemez

Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye’de koronavirüs ile mücadelenin başarılı bir şekilde devam ettirilmesine rağmen en ufak bir gevşemenin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Tüm önlemler bırakılırsa, hastalığın bulaştırıcılığı çok yüksek olduğu için kabaca 4 hafta sonra illerde nüfusun yarısı hasta olur” dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Kara, “Ülkemizde Covid-19 mücadelesi çok ciddiye alınıp başarılı şekilde sürdürülse de en ufak bir gevşeme kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Hızlı bulaşmasından dolayı  4 hafta sonra ülkenin yarısını etkileyebileceğini vurgulayan Kara, “Bu rakamın üçte ikisi son iki hafta içinde hastalanacağı için hastaneler, sağlık sistemi ya da başka bir hizmet sorunu çözmeye yetmez” diye konuştu.

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Türkiye’de bugüne kadar 868 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı ise 41 bin 136’ya yükseldi. Salgınının yayılmasını önlemek amacıyla 20 yaş altı ile 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirilmesi başta olmak üzere bir çok önlem alındı.

Gözler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 16:00’da video konferans yöntemiyle toplantı yapacak.

Toplantının bitmesinin ardından saat 19:00 sıralarında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Türkiye’de koronavirüs salgınındaki son durum, son veriler ve tedbirlere ilişkin açıklamalarda bulunacak.

Koronavirüsle mücadele kapsamında toplamda 275 bin 200 test yapıldı. Toplam yoğun bakımdaki hasta sayısı bin 591 olarak kaydedilirken entübe hasta sayısı da 1017 olarak dikkat çekti. Öte yandan bugüne kadar toplamda 2 bin 137 vaka iyileşerek sağlığına kavuştu.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN