• Dolar Alış 8.3141TL
  • Dolar Satış 8.2809TL
  • Euro Alış 10.1060TL
  • Euro Satış 10.0657TL

Dünya’ya Çarpma Riski Bulunan Apophis Asteroidinin En Az 100 Yıl Daha Tehdit Oluşturmayacağı Açıklandı

NASA’nın daha önce 2068 yılında gezegenimize yakınlaşacağını açıkladığı Apophis isimli dev asteroid, yeni gözlemlere göre en az 100 yıl daha Dünya’ya tehdit oluşturmayacak.

NASA, 2029 Yılında Gelecek Olan Asteroide Hazırlanıyor

Adını antik Mısır mitolojisindeki kaos tanrısı Apep’ten alan Apophis adlı dev gök taşı “riskli astreoid listesinden” de çıkartıldı.

Yine de Dünya için tehdit oluşturan ortalama 2 bini aşkın asteroid olduğu düşünülüyor.

100 yıl boyunca herhangi bir risk göstermiyor

NASA yetkilisi Davide Farnocchia yaptığı açıklamada, “2068 etkisi artık olasılık alanında değil ve hesaplamalarımız en azından önümüzdeki 100 yıl boyunca herhangi bir risk göstermiyor” dedi.

Farnocchia, “Üniversiteden sonra asteroidlerle çalışmaya başladığımda, Apophis tehlikeli listesinin başındaydı. Listeden çıktığını görmek beni mutlu etti” ifadelerini kullandı.

2029’da Dünya’nın 32 bin kilometre yakınına gelecek

Bilim insanları, bu ayın başlarında radar gözlemleri sayesinde Apophis’in güneş etrafındaki yörüngesini detaylıca incelemeyi başardı. Gözlemler sonucunda ayrıca gök taşının 13 Nisan 2029’da Dünya’nın 32 bin kilometre yakınına geleceği belirtildi.

Teknolojinin gelişmesiyle tespit edilen göktaşları arttı

Öte yandan her yıl gezegenimize yaklaştığı tespit edilen asteroid sayısı artıyor. Bu veri aslında gök taşlarının daha sık geçtiği anlamına değil, teknolojinin onları daha kolay tespit etme imkanı verdiği anlamına geliyor.

Crater Could Solve 1908 Tunguska Meteor Mystery | Space

Rusya’nın Sibirya bölgesinde Tunguska’ya 1908 yılında düşen asteroid 40 metre genişliğindeydi ve bir şehri yok edebilecek güçte enerji ortaya çıkarmıştı. İnsanların bulunmadığı bir alana düşen bu asteroid bölgede dev bir krater açmış ve kilometreler boyunca çevrede bulunan ağaçları yok etmişti.

Mystery solved: meteorite caused Tunguska devastation

65 milyon yıl önce dinozorlar ve neredeyse tüm hayatın sonunu getiren asteroid ise 10 km genişliğindeydi.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN