• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Dünyanın Konuştuğu Türkler: Tunç Doluca Kimdir?

Alanlarında yakaladıkları başarılar ile bütün dünyada kendilerinden söz ettirmeyi başarmış Türkler’i anlattığımız yazı serisinin bugünkü ismi; Türkiye’nin en çok kazanan CEO’larından, Tunç Doluca.

Ankara doğumlu Tunc Doluca, lisans eğitimini Iowa State Üniversitesi’nde elektronik mühendisliği üzerine yapmıştır ve Kaliforniya Üniversitesi’nde de master derecesine erişmiştir.

1984 yılında Maxim şirketine teknik eleman olarak katılan Doluca, 1993’te Araştırma Geliştirme birimi Başkan Yardımcılığı’na, 1994’te taşınabilir power-management ürünlerinin sorumluluğuna getirildi. 2000’li yılların başında şirketin 7 birimi Doluca’ya bağlandı. Binde 38 oranında hisseye sahip olan Doluca, 2005’te Grup Başkanı ve 2007 yılında Başkan ve Ceo’luğa yükseldi.

Maxim’de bulunduğu süre boyunca 40 ürün tasarlayan ve 11 ayrı patente sahip olan Doluca, kariyerinde daha sonraki yıllarda önemli gelişmelere imkan tanıyan yüksek hız data dönüştürücüsü patentini aldı. Kendisi endüstride çığır açan ve ilk yüksek entegrasyon özelliğine sahip dizüstü bilgisayar güç sağlayıcısı IC (the MAX786) tasarımını da yapan isim olarak da bilinmektedir. Maxim şirketinin yeni gelirler elde etmesine imkan tanıyan projelerin liderliğini yapan Doluca, kullanıcıya yönelik ürün ve iş geliştirme konularında da aktif olarak rol almıştır.

Şirket yönetimini devraldıktan sonra stratejik altı şirket satın alma işlemi gerçekleştiren Türk girişimcimiz, sektörel yayın EE Times tarafından düzenlenen ACE olarak bilinen sektörün en prestijli ödüllerine, 2011 yılında “Yılın Şirketi” ve “Yılın Yöneticisi” kategorilerinde aday gösterildi. Stack International, The European Smart Metering Awards, En-Genius Network, EDN gibi sektör kurumları tarafından pek çok kez yılın ürünü ödülü ile ödüllendirildi.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN