• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Dünyanın Konuştuğu Türkler: Muhtar Kent Kimdir?

Alanlarında yakaladıkları başarılar ile bütün dünyada kendilerinden söz ettirmeyi başarmış Türkler’i anlattığımız yazı serisinin bugünkü ismi; yakınları tarafından “hiperaktif ve aşırı zeki” olarak tanımlanan, Coca Cola’nın eski CEO’su Türk işadamı Muhtar Kent.

1952 yılında New York’ta doğan Muhtar Kent, aslen Ayvalıklı Madra ailesinden gelmektedir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Marsilya Başkonsolosluğu yaparken 80 Yahudi Türk’ün hayatını kurtararak “Türk Schindler” lakabını alan Necdet Kent’in oğludur.

Lise eğitimini Tarsus Amerikan Koleji’nde gördükten sonra, İngiltere’de Hull Üniversitesi’nde Ekonomi Bölümü’nü bitirip, Londra City Üniversitesi’nde iş yönetimi konusunda master yapmıştır.

Askerliğini yapmak üzere Türkiye’ye döndükten sonra amcasının yanına Amerika’ya yerleşti.

Gazetede Coca Cola Company’nin verdiği ilana rastlayıp neden olmasın demesiyle efsaneleşecek kariyerinin ilk adımını attı. Coca Cola International Atlanta’da pazarlama uzmanı olarak işine başlayıp ilk on ayında distrübütörlük çalışmalarını hiç ara vermeden her gün saat sabah dörtte uyanarak sürdürdü. Ardından ikinci senesinde reklam müdürü olmak üzere Roma’ya tayin olup oradan da 1981 yılında Hollanda’ya atandı.

1985 senesinde Türkiye’ye Türkiye Bölgesi Genel Müdürü olarak geri dönene kadar ABD, İtalya ve Hollanda’nın çeşitli bölgelerinde markanın kritik işlerini üstlendi.

Kariyer basamaklarını emin adımlarla tırmanan Kent, 1995-97 yılları arasında Coca Cola Avrupa Başkanlığı döneminde 1 milyar dolarlık yatırımın önünü açarak 23 ülkede 26 yeni fabrika kurulmasını sağladı.

1999 yılında 20 yıllık Coca Cola serüvenine, Efes Pilsen grubunda çalışmalar yürütmek üzere ara verdi. Ardından 2005 yılında tekrardan Coca Cola Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu grup başkanı olarak 100 farklı ülkenin sorumlusu haline geldi, bir nevi şirketin adımlarını dünyanın yarısında kontrol ediyordu.

Artık geriye kalan tek mertebe CEO’luktu ve Temmuz 20008 tarihinde bu mertebeye de ulaşan Kent Mayıs 2017 senesine kadar bu görevi üstlendi.

Kendisini çalışmaya adamış bir dehanın, başaramayacağı bir şeyin olmadığını bizlere gösteren Muhtar Kent’in hayatı umarız bir çok kişiye ilham olur ve dünyanın yüksek mevkilerinde Türkler’i görmeye devam ederiz.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN