• Dolar Alış 31.3424TL
 • Dolar Satış 31.2173TL
 • Euro Alış 33.8913TL
 • Euro Satış 33.7561TL

Dünyanın Konuştuğu Türkler: Mehmet Öz Kimdir?

Alanlarında yakaladıkları başarılar ile önce Amerika Birleşik Devletleri’nde, sonra Türkiye’de ve sonrasında bütün dünyada kendilerinden söz ettirmeyi başarmış Türkler’i anlatacağımız yazı serisinin bugünkü ismi ünlü doktor Mehmet Öz.

 

Konyalı Prof. Dr. Mustafa Öz’ün ve Suna Hanım’ın oğlu olan Mehmet Öz 11 Haziran 1960 yılında babasının görev yaptığı Amerika’nın Cleveland kentinde dünyaya geldi. Seval ve Nazlım adlı iki kız kardeşi olan Öz, lise eğitimini Wilmington Delaware’deki Tower Hill Scholl’da gördükten sonra 1982 yılında Harvard Üniversitesi’nden mezun oldu.

5bb79d831f0000df0025149a

1985 senesinde kendisi gibi doktor olan Lisa Öz ile evlendikten sonra, bu evliliğinden Daphne Nur, Anabella Sezen, Zoe Yasemin ve Oliver Mustafa adında dört çocuğu oldu.

1986’da yükseköğrenim için başvurduğu University of Pennsylvania School of Medicine ve The Wharton School’u başarıyla bitirerek MD ünvanını aldı. Sonrasında Columbia Üniversitesi Irwing Kalp Cerrahisi Profesörü olarak çalışan Öz aynı zamanda üniversitenin Tamamlayıcı Tıp Programı’nın kurucusudur. Bununla birlikte yardımcı kalp cerrahi gereçleri programını da yürüten Öz, kalp transplantasyonu, minimal girişimsel kalp cerrahisi ve sağlık kontrolü üzerine araştırmaları ile tıp dünyasında gündemde oldu.

Kardiyovasküler cerrahide robot programını ilk uygulayan doktor olarak tarihe geçen Mehmet Öz halen New Jersey’de yaşamaktadır. Türk ve Amerikan vatandaşı olan Öz, askerliğini de Türkiye’de yapmıştır.

952884786.jpg.0

Başarıları

Dünyanın en prestijli ekonomi dergilerinden birisi olarak gösterilen Forbes tarafından, 2011 yılının en etkili 3. kişisi, Hippocrates Magazin Dergisi tarafından “Yılın Doktoru”, Halthy Living Magazin Dergisi tarafından “Milenyum’un İyileştiricisi”, New York Magazin Dergisi tarafından “Yılın En İyi Doktoru”, World Economic Forum tarafından “Yarının Küresel Lideri” ve 1996 yılında “Yılın Türk-Amerikalısı” seçildi.

2009 yılında en önemli 500 Müslüman arasında gösterilip 1999 Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda ‘‘Yarının Lideri’’ olarak seçilen Öz, 2010’da Talk Show’uyla Gündüz Kuşağı En İyi Talk Show Emmy Ödülünü kazandı.”For Healing from the Heart” kitabı ile “Books for a Better America Award”a değer görüldü.

“American Society of Laser Medicine and Surgery” Araştırma Ödülü’nün de sahibi olan Mehmet Öz, Columbia Üniversite Doktorlar ve Cerrahlar Fakültesi’nin “Blake More Research Ödülü”nünde sahibidir.

dish-102517-dr-oz-oprah

Hollywood’un Doktoru

Sempatik kişiliği ve sağlığa dair engin bilgileri sayesinde ünlülerle de yakınlık kuran Türk doktor, modacı Donna Karan’dan eski ABD Başkanı Bill Clinton’a bir çok ünlüyü tedavi etti.

2008 yılına kadar yılda ortalama 250 kalp ameliyatı gerçekleştiren Dr. Öz o dönemde ABD’nin en iyi kalp cerrahları arasında gösteriliyordu. Sağlık alanındaki başarısı Oprah Winfrey’in dikkatini çekince Oprah Show’da sağlık, güzellik, iyi yaşam gibi konularda beş yıl boyunca izleyicilere tavsiye verdi. Daha sonra Winfrey ile sıkı dost olması 2009 yılında “Dr. Oz Show” için desteğini almasını sağladı.

“Dr. Oz Show”, Güney Amerika’dan İskandinavya’ya kadar dünyada 80 ülkede yayınlanıyor ve izlenme rekorları kırıyor. Şovun bir ayda internetteki izlenme sayılısı ortalama 40 milyon civarında. ABD’de her gün 4 milyon kişi bu şovu izliyor. Öz’ün programının başarısı, çoğunlukla kadın hastalarının gösterdiği ilgiden kaynaklanıyor. Dr. Oz Show’un izleyicileri “Ona itimat ediyoruz. Hem dürüst hem de çok bilgili” diyor.

Mehmet Öz, haftada beş gün yayınlanan 60 dakikalık popüler şovunda obeziteden iç hastalıklara tüm sağlık sorunlarına değiniyor. Kadavradan alınmış iç organları da masaya yatırıp izleyicileri görsel olarak bilgilendiriyor. Stüdyodaki izleyicilerin kurayla tespit edildiği programda Öz izleyicilerin uzun yaşam ve güzellik konularındaki sorularına da cevap veriyor.

Meslektaşı Michael Roizen’le birlikte yazdığı ‘YOU’ (Sen) başlıklı dizideki 11 kitabı 10 milyondan fazla satıldı. Mehmet Öz, “YOU” dizisindeki kitapları ile en az şovu kadar tüm dünyada merak ve ilgi ile takip edilmekte.

dr-oz-oprah-a-karsi-1857639-749_o

Televizyon Programları ve Kitapları

 • “Dr. Öz’le İkinci Bir Görüş” Discovery Health
 • “Hayat Çizgisi” Discovery Health
 • “Daily Rounds” Discovery Health
 • “Yiyecekler Hakkındaki Gerçek” Discovery Health
 • “Live Transplant” Discovery Health
 • “National Body Challenge” Discovery Health
 • “Siz: Diyettesiniz” Discovery Health
 • “Dr. Öz’e Sorun” The Oprah Winfrey Show

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN