• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Dünyanın Konuştuğu Türkler: Daron Acemoğlu Kimdir?

Alanlarında yakaladıkları başarılar ile bütün dünyada kendilerinden söz ettirmeyi başarmış Türkler’i anlattığımız yazı serisinin bugünkü ismi; yayımladığı sayısız makaleler ile ekonomi alanında dünyada söz sahibi olmuş, “Dünyadaki En Çok Alıntı Yapılan İlk 10 Ekonomist” ünvanının sahibi Prof. Dr. Daron Acemoğlu.

1967 yılında İstanbul’da doğan Daron Acemoğlu, Ermeni kökenli Türk bilim insanıdır. 1986 yılında girdiği Galatasaray Lisesi’ni bitiren Acemoğlu, lisans eğitimini ise İngiltere’nin York Üniversitesinde almıştır. Dalında dünyanın en prestijli okullarından olan Londra Ekonomi Okulu’nda yüksek lisansını yapan Daronn Acemoğlu, 1993’ten beri Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde ders vermeye devam etmektedir.

Ekonomi profesörü Daron Acemoğlu, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) en yüksek onur olan ‘Enstitü Profesörü’ unvanını alan bir akademisyen. 1993’ten beri akademik çalışmalarını MIT’de sürdüren başarılı bilim insanı, bu unvana layık görülen ilk Türk olmuştu.

MIT’deki akademik kariyerinin ilk yıllarında, iktisat alanındaki tarihi yayınlardan biri olan The Economic Journal’da yayınlanan bir çalışması “1996 Yılının En İyi Makalesi” ödülünü aldı. Daron Acemoğlu, 2000 yılında profesörlüğe yükseldi.

Acemoğlu’nun bir başka üstün başarısı ise 2005 yılında John Bates Clark madalyası ile ödüllendirilmesidir. John Bates Clark madalyası, her iki yılda bir ekonomi bilimine en büyük katkıyı yapan 40 yaş altındaki bir bilim adamına verilir.

Tüm dünyada etkisini sürdüren koronavirüsün, dünya ekonomileri üzerindeki yıkıcı sonuçlarını da değerlendiren Acemoğlu’nun ilgi alanı içine giren başlıca konular, siyasal ekonomi, ekonomik kalkınma, ekonomik büyüme, gelir ve ücret dengesi eşitsizliğidir.

MIT’de profesör ve eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar’ın kızı olan Asuman Özdağlar ile evli olan ekonomistin iki de erkek çocuğu vardır.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN