• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Dünyanın Konuştuğu Türkler: Aslı Demirgüç Kunt Kimdir?

Alanlarında yakaladıkları başarılar ile bütün dünyada kendilerinden söz ettirmeyi başarmış Türkler’i anlattığımız yazı serisinin bugünkü ismi; dünyada görüşlerine en fazla başvurulan kadın ekonomistlerden, Dünya Bankası’nın 30 yıllık çalışanı Aslı Demirgüç Kunt.

Aslı Demirgüç Kunt, 24 Kasım 1961 tarihinde İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini Robert Koleji’nde aldıktan sonra 1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. 1985 senesinde ise Ohio Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı ve aynı üniversitede 1990 yılında doktora yaptı.

Kariyerine yine eğitimini gördüğü Ohio Üniversitesi’nde başlayan Demirgüç Kunt, 1988 senesine kadar üniversitenin ekonomi ve matematik bölümünde öğretim görevliliği yaptı. Kariyerinin büyük bir bölümünü geçireceği Dünya Bankası’nda ise ilk olarak Kalkınma İktisadı üzerine çalışmalar yürüten ekonomistlerin arasında yer aldı. Daha sonra 2003 yılında Kalkınma Ekonomisi Finans ve Araştırma Müdürlüğü’ne terfi edip 2019 senesinin Şubat ayına kadar Araştırma Müdürlüğü yaptı.

Bugüne kadar çok sayıda makale ve araştırmaya imza atan Kunt, 2007’de hazırladığı “Herkes için Finansal İmkan? Finansal Erişimi Genişletmede İzlenebilecek Politikalar ve Düşülebilecek Tuzaklar” adlı raporunda, hükümetlerin yabancı banka girişi dahil olmak üzere rekabetin özendirilmesini ve doğrudan düzenleyici teşviklerin sağlanması gerektiğini belirtti.

Kendisi aynı zamanda Dünyada Görüşlerine En Fazla Başvurulan Kadın Ekonomistler listesinde de ikinci sırada yer alıyor.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN