• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Dünyanın Konuştuğu Türkler: Ali Çınar Kimdir?

Alanlarında yakaladıkları başarılar ile bütün dünyada kendilerinden söz ettirmeyi başarmış Türkler’i anlattığımız yazı serisinin bugünkü ismi; çalışkan Türk imajını Amerika ile tanıştırmış, Türk-Amerikan ilişkilerinin bel kemiği Alı Çınar.

1977 yılında İstanbulda doğan Çınar, 1999 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olup ABD’nin Connecticut eyaletinde New Heaven Üniversitesi’nde MBA mastırını yaptı ve 2000-2002 yılları arasında bu üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Önce Türk Öğrenci Derneği Başkanı sonra da 500 uluslararası öğrencinin yer aldığı Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanlığı göreviyle dernekçilik hayatına hızlı bir giriş yaptı.

2004-2006 yılları arasında Harvard Business School, MIT ve New York üniversitelerinde işletme ve diploma programlarını başarıyla tamamladı.

Bir çok önemli Türk-Amerikan kurumunda gönüllü olarak görevler üstlenen Alı Çınar, 2002-2008 yılları arasında Concord Industries şirketinde iş geliştirme ve pazarlama müdürü olarak çalıştı. 2008-2012 yılları arasında Western Union’ın Avrupa ve Ortadoğu Pazarlama Müdürlüğü’ne getirildi. 2012 yılından beri de Wall Street merkezli bir firmanın direktörlüğünü yapmaktadır.

Türk-Amerikan ilişkileri üzerinde uzman ve stratejist çalışmalar, konuşmalar ve yazılar yayımlayan Çınar, Birleşmiş Milletler New York Belediyesi ve Amerikan İçişleri Bakanlığı Yabancı Gazeteciler Dairesi’nden onaylı basın kartlarına sahip bir gazetecidir. Çabalarından ötürü 40’ın üzerinde başarı ve teşekkür ödülü bulunan Çınar aynı zamanda ABD’de resmi tasdikli noterdir.

Amerika’daki Türk dünyasının güçlenmesi için birçok projede yer alan Çınar, Washington merkezli Turkish Heritage Organization’ın Başkanlığını yapmaktadır.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN