• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Dünyada Bir Milyon Vaka

corona-shutter__16_9_1584220523Reuters’ın resmi verilerine göre Amerika’da salgının hızla yayılmasıyla ve ölüm oranlarının İtalya ve İspanya’da yükselmesiyle birlikte küresel çapta Covid-19 vaka sayısı 1 milyonu, yaşamını yitirenlerin sayısı ise 52 bini geçti.

Veriler, İtalya’yı 13.900’den fazla ölümle en fazla can kaybının yaşandığı ülke yaparken onu İspanya takip etti. 240 binden fazla vaka sayısıyla da ABD en fazla vakanın görüldüğü ülke oldu.

ABD’de haftalık işsizlik başvuruları, önceki haftaya göre iki katına çıkarak 6,6 milyonluk rekor seviyeye yükseldi. Bu, ekonomistlerin ABD tarihindeki en uzun istihdam yetersizliğinin Mart ayında sona erdiğine ancak bundan sonraki aylarda rakamların daha da artmasına dair görüşlerini güçlendirdi.

Geçtiğimiz gün, ABD’de salgınının merkezi olan New York’taki morglar ve hastaneler,  tedavi etmek ve kayıpları gömmek için yoğun ve stresli bir mücadele verdi. New York eyaleti valisi Andrew Cuomo, ülkenin geri kalanının da yakında aynı şekilde sefalet içinde kalacağına dair acımasız açıklamalarda bulundu.

Brooklyn’deki bir tıp merkezindeki personel, cesetleri hastaneden çıkarıp ve soğutmalı kamyona yükledikten sonra, bir kaldırımın çöp kutusuna önlüklerini, başlıklarını ve diğer koruyucu kıyafetlerini atarlarken görüldü.

Perşembe günü İspanya’da, bir gecede 950 kişi öldükten sonra ölü sayısı 10.000’i aştı. Ancak sağlık yetkilileri enfeksiyon ve ölümlerdeki günlük artışların yavaşlamasına dikkat çekip ülkeyi cesaretlendirdi.

Virüse yakalanan İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, tedavisinin ardından ilk kez açıklama yaptı; Hükümetin, sağlık ekiplerini ve halkı salgın için kontrol etmekteki başarısızlığına dair aldığı yoğun eleştirilere, bu ayın sonunda koronavirüs için günlük test sayısında on kart artış sözü ile karşılık verdi.

İtalya’da kayıplar 13 bine tırmanıp küresel çapta bütün ölümlerin %28’ini oluşturdu. 6.500 vaka ile de 21 Mart günü bir günde görülen en fazla vaka sayısı olmuştu fakat bugün yeni çıkan vakaların 4 bin ile 4 bin 700 arasında kaldığı dördüncü gün oldu ve bu da hükümetin, virüsün çıkmaza girdiğine dair yaptığı açıklamaları güçlendirdi.

İtalya, yaklaşık altı hafta önce koronavirüsün varlığını ilk kez doğrulayıp, insanlara dolaşım kısıtlamaları getirip ekonomik faaliyetlere kapsamlı yasaklar getiren ilk batı ülkesiydi.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN