• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

DSÖ’nün Özel Oturumunda Amerika – Çin Temsilcileri Görüşlerini Paylaştılar

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen DSÖ Yönetim Kurulunun “Kovid-19 ile Mücadele Özel Oturumu”nda konuşan ABD Sağlık Bakan Yardımcısı Brett Giroir, “uzun süredir devam eden politikamızla tutarlı olarak ABD, DSÖ dahil tüm uluslararası kuruluşların şeffaflığı ve hesap verebilirliğini güçlendiren reformları teşvik etmeye devam edecektir.” açıklamasını yaptı.

Konuşmasında koronavirüsün ilk çıktığı ülke olan Çin hakkında da yorumlarda bulunan Giroir, “DSÖ üyesi herhangi bir devletin salgınlar ve olası acil sağlık durumları hakkında doğru, eksiksiz ve zamanında bilgi sağlamadaki başarısızlığının üstesinden gelemeyiz.” diye konuştu.

Giroir ayrıca, DSÖ’nün üye ülkelere “düzenli” ve “zamanında” güncellemeler sunmasının “kritik” olduğunu kaydetti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan Zhang Yang ise “Çin, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme konusunda her zaman şeffaf ve sorumlu olmuştur.” diyerek karşılık vermiş oldu.

Zhang, Çin’in DSÖ ile her düzeyde yakın temasını sürdürdüğünü ifade etti.

Washington yönetimi 3 Eylül’de yaptığı açıklamada, ABD’nin, DSÖ’den 6 Temmuz 2021’de çekileceğini ve ABD Başkanı Donald Trump’ın da söylediği gibi DSÖ yerine “daha güvenilir” ve “şeffaf” ortaklar aranacağını bildirmişti.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN