• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Disney’den Rekor İşten Çıkarma

Koronavirüsü salgını nedeniyle ABD ve Avrupa’daki tema park ve otelleri kapalı olan ABD’li eğlence devi Walt Disney, 100 binden fazla işçisini bu haftadan itibaren ücretsiz izne çıkarma kararı aldı. Bu sayı şimdiye kadar tek seferde yapılan en büyük geçici işten çıkarma olarak tarihe geçti.

ABD merkezli eğlence şirketi Walt Disney, bu haftadan itibaren 100 binden fazla işçiye yani toplam iş gücünün yaklaşık yarısına maaş ödemelerini durduracak.

Financial Times’ın haberine göre, dünyanın en büyük eğlence şirketi olan Disney, koronavirüsü salgını nedeniyle ortaya çıkan ekonomik sorunları aşmak için maliyetleri kısmaya karar verdiği belirtildi.

Karantina önlemleri kapsamında ABD ve Avrupa’da yaklaşık 5 haftadır kapalı olan tema park ve otellerindeki 100 bin işçiye ücret ödemeyi durduracak olan şirket, diğer önlemlerle birlikte ayda 500 milyon dolar tasarruf etmeyi planlıyor.

Diğer tema park sahiplerinden farklı olarak işçilere ücret ödememe kararının şirketin itibarına ciddi zarar verebileceği Amerikan medyasında dikkat çekti.

Ücretleri dondurulan çalışanların maddi destek için devlete başvurmaları gerektiği Disney tarafından belirtildi.

Şirketin, üst yönetim için bonus ödemelerinden ve 1,5 milyar dolarlık kâr dağıtımından vazgeçmemesi ise dikkat çekiyor.

Disney, geçen yıl tema parklarından 7 milyar dolarlık gelir elde etmişti. Bu rakam, şirketin tüm faaliyet kârının yaklaşık yarısına denk geliyor.

70 binden fazla Disney çalışanına ev sahipliği yapan Orlando’da işsizlik maaşı haftalık 275 dolar seviyesinde. Bu rakam, ABD’deki en düşük işsizlik maaşı düzeylerinden biri.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN