• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’ye gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 72. Genel Kurul görüşmelerine katılmak üzere New York’ta. Konaklayacağı otelin önünde ABD’de yaşayan Türkler tarafından karşılananan Erdoğan’ın, ABD Başkanı Trump ile yapacağı görüşmenin saati de belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurul görüşmelerine katılmak üzere geldiği New York’ta, konaklayacağı otelin önünde ABD’de yaşayan Türkler tarafından karşılandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılamak isteyen Türkler, The Peninsula Otel’in önünde öğleden sonra bir araya geldi.

Türkler, Amerikan polisinin yoğun emniyet önlemleri aldığı otelin çevresinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelişini bekledi.

“Başkan Erdoğan Amerika’ya hoş geldin” yazılı tişörtler giyen ve ellerinde Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, sık sık “Dik dur eğilme, bu ulus seninle”, “Kırmızı beyaz, en aka Türkiye” ve “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları attı. 

Otele gelişinde makam aracından inen Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile kendisini bekleyen Türklerin yanına gitti.

Türklerle selamlaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra konaklayacağı otele geçti.

Bu arada ABD polisi tarafından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otelin çevresinde yoğun emniyet önlemleri alındı, otelin bulunduğu sokak trafiğe kapatıldı.

TRUMP’LA GÖRÜŞMENİN SAATİ

Erdoğan, bugün 2013 yılında yıkılan 35 katlı yeni Türk evi ve sürekli temsilcilik binasının esas atma törenine katılacak, yarın ise BM Genel Kurulu’na hitap edecek.

Pekçok ikili görüşme yapması öngörülen Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump yapacağı görüşmenin saati belli oldu.

Erdoğan – Trump görüşmesinin 21 Eylül Perşembe günü TSİ 22.00’de gerçekleşeceği ve 35 dakika sürmesinin planlandığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’ye devinim etmeden evvel bir televizyon kanalına verdiği bir mülakatta, Trump görüşmesinde ön plana çıkaracağı konuların DAEŞ’le mücadele, eski bakanlardan Zafer Çağlayan’ın isminin Rıza Sarraf davasına eklenmesi ve PYD’ye verilen silahlar olacağını söylemişti. ABD’nin taleplerinin ise, DAEŞ’le mücadelede daha çok destek üzerinde yoğunlaşacağı belirtiliyor.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN