• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Corona Virüsü’nün New York’a Bilançosu 15 Milyar Dolar

Corona virüsü salgınından en çok etkilenen eyalet New York’ta her bin kişiden birine virüsün bulaştığı belirtilmişti, New York Eyalet Valisi Andrew Cuomo vaka sayısının 30 bini aştığı eyalette en  büyük sorunlardan birinin solunum cihazı eksikliği olduğunu tekrarladı. Federal hükümetin yaptığı maddi yardımı yetersiz bulan Vali , “New York 15 milyar dolar kaybedecek,” dedi.

 

“En büyük sorun yatak kapasitesi ve solunum cihazı”

Vali Andrew Cuomo,  3 bin 805 kişinin hastanede tedavi gördüğünü, bu sayılara ek olarak 888 kişinin de yoğun bakımda olduğunu söyledi.

Cuomo, 53 bin yatak kapasitesine sahip eyaletteki tüm hastanelerin test yapılabilecek duruma geldiğini ancak ilerleyen günlerde 140 bin yatağa ihtiyaç duyulabileceğini belirtti.

Cuomo, otel, huzurevi, yurt gibi bazı binaların hastanelere dönüştürülebileceğini kaydetti.

“En büyük eksikliklerden birisi de solunum cihazı.”  Federal hükümetten gelen 4 bin cihaz ile birlikte 11 bin solunum cihazı bulunan eyaletin daha fazlasına ihtiyacı var.

Vali, dünyanın dört bir yanından çok fazla sayıda ziyaretçi aldığı için vaka sayısında artışın bu kadar fazla yaşandığı eyaletin, maddi olarak da büyük kayıplara uğradığını, New York’un bu virüs yüzünden 15 milyar dolar kaybedeceğini belirtti.

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN